МакедонијаТОП ВЕСТИ

Влада: Просечната нето-плата во државата достигна 31.407 денари

Бизнис про
Трендот на раст на просечната нето-плата во земјата продолжува. Согласно податоците на Државниот завод за статистика, просечната месечна нето-плата во мај 2022 година по вработен...
Свет

WIZZ AIR ГО ПРОСЛАВИ ПРИСТИГНУВАЊЕТО НА 160-тиот АВИОН

Бизнис про
Новиот авион Airbus А321NЕО ја поткрепува постојаната посветеност на авиокомпанијата за одржливост Скопје, 22ри Јули: Wizz Air, најбрзо растечката и најодржлива авиокомпанија во Европа, денес...
Агробизнис

МЗШВ: Доделени нови 100 договори за закуп на земјоделско земјиште за обработка на житни култури

Бизнис про
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски денеска во Штип додели 100 договори на земјоделски стопанства, кои аплицираа на последниот јавен оглас за закуп...
Македонија

УЈП со важна вест за корисниците на апликацијата “Мој ДДВ”

Бизнис про
Управата за јавни приходи известува дека се врши прилагодување и ажурирање на апликација МојДДВ. Додека трае ажурирањето и прилагодувањето граѓаните за да ги скенираат фискалните...
ЕнергетикаМакедонија

Забранет извозот на огревно дрво, пелети и пченица и брашно, укината царината за увоз на масло за јадење до крајот на годината

Бизнис про
На предлог на Министерството за економија Владата на денешната седница донесе две одлуки за ограничување на извозот на одредени производи и одлука за укинување на...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Одлична вест: Јулската пензија ќе се исплаќа предвреме и во групи – еве од кога

Бизнис про
Владата на денешната седница ја усвои и Информацијата за исплата на пензии за месец јули 2022 година со задолжување на Фондот на пензиското и инвалидското...
ВО ФОКУСОТМакедонија

Цената на бензините и дизелот падна под 100 денари – Ново големо намалување на цените на нафтените деривати

Бизнис про
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во...