Архива

Кој има право на К-15 годинава и колку ќе изнесува?

Законот за работни односи предвидува право на регрес за годишен одмор за сите вработени лица
Прочитај повеќе

Еден грам чини 1.200 денари, а двајца пријатели од Далмација се единствените кои го одгледуваат

Тоа е најскапиот зачин на светот, нашата почва многу му одговара, но хрватските лозари се
Прочитај повеќе

Историски масовни отпуштања во Мета – 11 илјади луѓе на улица

Шефот на интернет концернот Мета, на кој припаѓа и Фејсбук, најави укинување на 11.000 работни
Прочитај повеќе

БРАКО e еден од најголемите производители на жичани производи во регионот

Моменталното производство на жичани производи во „Брако“ изнесува 2000 тона месечно, а во следниот период
Прочитај повеќе

Францускиот козметички гигант се враќа во Русија

Француската козметичка компанија „Лореал“ (L’Oréal) е подготвена да продолжи да продава некои од своите најпопуларни
Прочитај повеќе

Лукаревска: Буџетот за 2023 година е реален и остварлив

„Буџетот за идната година е направен во координација со сите министерства и инститиции и тој
Прочитај повеќе

Убава вест: Почна исплатата на повратокот на данок преку проектот “Мој ДДВ”

Денеска кај илјадници граѓани започнаа да пристигаат парите од повратокот на Мој ДДВ за третото
Прочитај повеќе

Изминатото деноноќие ЕСМ произведе 10.542 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 08.11.2022 година произведе 10.542 MWh електрична енергија. Во Термоелектраните произведени се 7.919
Прочитај повеќе

(ФОТО) Леб се продава за 32 денари – резултираа ли владините мерки?

По маркетите веќе може да се забележат ефектите од мерките на Владата, лебот е со
Прочитај повеќе