Архива

Добра вест: Значително поевтинуваат бензинот и дизелот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која
Прочитај повеќе

„Реплек АД“ инвестира 43 милиони денари во фотоволтаична централа – 40% од потребите за електрична енергија од обновливи извори

По инвестициите во нов погон за производство, „Реплек АД“ го продолжува развојниот циклус во модернизација
Прочитај повеќе

Австрија ја намали зависноста од рускиот гас на 21 отсто

Преку различни мерки, пред се преку диверзификација, Австрија значително ја намали зависноста од рускиот гас
Прочитај повеќе

Нов удар по паричникот на граѓаните: Во Србија од 1 јануари поскапуваат струјата и гасот

Според пресметките на Електростопанството на Србија, просечната сметка за струја за домаќинствата ќе биде зголемена
Прочитај повеќе

Германската економија на тест: Од јануари цената на енергијата ќе се зголеми за 54 отсто

Имено, многу домаќинства во Германија ќе претрпат нов удар во јануари во вид на зголемени
Прочитај повеќе

Анегловска-Бежоска: Депозитите на населението повисоки за 130 милиони евра од почетокот на годинава

Растат штедните влогови на граѓаните. Од почетокот на годината тие се повисоки за 130 милиони
Прочитај повеќе

Изминатото деноноќие произведени се 7.616 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 20.11.2022 година произведе 7.616 MWh електрична енергија. Во Термоелектраните произведени се 5.643
Прочитај повеќе

Значителен пад на цената на нафтата на светските берзи, доларот зајакнува

На девизните пазари, пак, вредноста на доларот во однос на кошничката валути дополнително се зголеми,
Прочитај повеќе

Како се произведуваат соларните панели? – Еве за колку време се враќа инвестицијата од 6.000 евра во фотоволтаици

Соларните панели се еден од најкористените извори на обновлива енергија во светот денес. Тие може
Прочитај повеќе