АДМИНИСТРАЦИЈАТА ПРВА НА УДАР:  Една четвртина од работните места во ЕУ може да ги извршува вештачката интелигенција

ВО ФОКУСОТ
април 12, 2023

АДМИНИСТРАЦИЈАТА ПРВА НА УДАР: Една четвртина од работните места во ЕУ може да ги извршува вештачката интелигенција


Најбарани се ѕидарите, келнерите и столарите: Хрватска е се поатрактивна дестинација за странски работници

Најбарани се ѕидарите, келнерите и столарите: Хрватска е се поатрактивна дестинација за странски работници

Хрватска станува се поатрактивна дестинација за граѓаните на таканаречените трети земји, најмногу за граѓаните на Македонија, БиХ и Србија, кои во голем број го надополнуваат недостатокот на домашна работна сила


Драстичен скок на цените на нафтата: Светскиот пазар повторно тресе

Драстичен скок на цените на нафтата: Светскиот пазар повторно тресе


Во изминатото деноноќие произведени се 12.143 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 12.143 MWh електрична енергија


Ангеловска-Бежоска на Пролетните средби во Вашингтон: Гувернерите на централните банки и министрите за финансии ќе разговараат за светската економија

Ангеловска-Бежоска на Пролетните средби во Вашингтон: Гувернерите на централните банки и министрите за финансии ќе разговараат за светската економија


Најбарани се ѕидарите, келнерите и столарите: Хрватска е се поатрактивна дестинација за странски работници

Најбарани се ѕидарите, келнерите и столарите: Хрватска е се поатрактивна дестинација за странски работници

МАКЕДОНИЈА


Најбарани се ѕидарите, келнерите и столарите: Хрватска е се поатрактивна дестинација за странски работници

Енергетика
април 12, 2023

Во изминатото деноноќие произведени се 12.143 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 11.04.2023 година произведe 12.143 MWh електрична енергија, која е намената за домаќинствата и малите потрошувачи,

Прочитај повеќе…


Најбарани се ѕидарите, келнерите и столарите: Хрватска е се поатрактивна дестинација за странски работници

Банкарство
април 12, 2023

Ангеловска-Бежоска на Пролетните средби во Вашингтон: Гувернерите на централните банки и министрите за финансии ќе разговараат за светската економија


Најбарани се ѕидарите, келнерите и столарите: Хрватска е се поатрактивна дестинација за странски работници

ВО ФОКУСОТ
март 28, 2023

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти


Најбарани се ѕидарите, келнерите и столарите: Хрватска е се поатрактивна дестинација за странски работници

Енергетика
март 28, 2023

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува


Најбарани се ѕидарите, келнерите и столарите: Хрватска е се поатрактивна дестинација за странски работници

Банкарство
март 24, 2023

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance


СВЕТ


Најбарани се ѕидарите, келнерите и столарите: Хрватска е се поатрактивна дестинација за странски работници

Банкарство
април 12, 2023

ПРОГНОЗА НА ММФ: Каматните стапки во големите економии ќе паднат на нивоата пред пандемијата

Се очекува каматните стапки во големите економии да паднат на нивоата пред пандемијата како резултат на ниската продуктивност

Прочитај повеќе…


Најбарани се ѕидарите, келнерите и столарите: Хрватска е се поатрактивна дестинација за странски работници

Енергетика
април 12, 2023

Драстичен скок на цените на нафтата: Светскиот пазар повторно тресе


Најбарани се ѕидарите, келнерите и столарите: Хрватска е се поатрактивна дестинација за странски работници

ВО ФОКУСОТ
април 12, 2023

АДМИНИСТРАЦИЈАТА ПРВА НА УДАР: Една четвртина од работните места во ЕУ може да ги извршува вештачката интелигенција


Најбарани се ѕидарите, келнерите и столарите: Хрватска е се поатрактивна дестинација за странски работници

ВО ФОКУСОТ
декември 13, 2022

Расте цената на нафтата на светските берзи


Најбарани се ѕидарите, келнерите и столарите: Хрватска е се поатрактивна дестинација за странски работници

Свет
декември 13, 2022

Кина инвестира огромни пари во индустријата за чипови


РЕГИОН


Најбарани се ѕидарите, келнерите и столарите: Хрватска е се поатрактивна дестинација за странски работници

Регион
април 12, 2023

Најбарани се ѕидарите, келнерите и столарите: Хрватска е се поатрактивна дестинација за странски работници

Хрватска станува се поатрактивна дестинација за граѓаните на таканаречените трети земји, најмногу за граѓаните на Македонија, БиХ и

Прочитај повеќе…


Најбарани се ѕидарите, келнерите и столарите: Хрватска е се поатрактивна дестинација за странски работници

Енергетика
декември 11, 2022

Инвестирање во обновливи извори на енергија: Хрватска ја доби НАЈГОЛЕМАТА СОЛАРНА ЕЛЕКТРАНА во Европа


Најбарани се ѕидарите, келнерите и столарите: Хрватска е се поатрактивна дестинација за странски работници

Енергетика
декември 11, 2022

Силата на ветрот: Црна Гора е прва во Европа која произведува електрична енергија од ветерни електрани


Најбарани се ѕидарите, келнерите и столарите: Хрватска е се поатрактивна дестинација за странски работници

Енергетика
ноември 28, 2022

Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11%


Најбарани се ѕидарите, келнерите и столарите: Хрватска е се поатрактивна дестинација за странски работници

Енергетика
ноември 21, 2022

Нов удар по паричникот на граѓаните: Во Србија од 1 јануари поскапуваат струјата и гасот


АГРО БИЗНИС


Најбарани се ѕидарите, келнерите и столарите: Хрватска е се поатрактивна дестинација за странски работници

Агробизнис
декември 12, 2022

МЗШВ: Историски најголем земјоделски буџет за 2023 година со цел обезбедност со храна и зголемено производство

Во услови на светска криза, со зголемен буџет за земјоделскиот сектор ја обезбедуваме сигурноста на населението дека храна

Прочитај повеќе…


Најбарани се ѕидарите, келнерите и столарите: Хрватска е се поатрактивна дестинација за странски работници

Агробизнис
ноември 10, 2022

„Тиквеш“ и лозарите ја развиваат партнерската соработка со цел подобрување на продуктивноста во секторот


Најбарани се ѕидарите, келнерите и столарите: Хрватска е се поатрактивна дестинација за странски работници

Агробизнис
ноември 10, 2022

Презентирана новата земјоделска веб – платформа „Национална рурална мрежа“


Најбарани се ѕидарите, келнерите и столарите: Хрватска е се поатрактивна дестинација за странски работници

Агробизнис
ноември 2, 2022

Се продолжува рокот за аплицирање за мерката за набавка на вештачки ѓубрива за есенската сеидба


Најбарани се ѕидарите, келнерите и столарите: Хрватска е се поатрактивна дестинација за странски работници

Агробизнис
ноември 2, 2022

Поддршка од ЕУ за консолидација на земјиштето


БАНКАРСТВО


ПРОГНОЗА НА ММФ: Каматните стапки во големите економии ќе паднат на нивоата пред пандемијата

ПРОГНОЗА НА ММФ: Каматните стапки во големите економии


Ангеловска-Бежоска на Пролетните средби во Вашингтон: Гувернерите на централните банки и министрите за финансии ќе разговараат за светската економија

Ангеловска-Бежоска на Пролетните средби во Вашингтон: Гувернерите на


Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија


ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со


Бежовска: Инфлацијата почна да се намалува, очекувам да биде едноцифрена

Бежовска: Инфлацијата почна да се намалува, очекувам да


Бишев: Буџетот е стабилен, капиталната сила ги апсорбираше ризиците

Бишев: Буџетот е стабилен, капиталната сила ги апсорбираше


Во ноември: Годишен раст од 5,0% на вкупните депозити и од 9,6% на вкупната кредитна поддршка

Во ноември: Годишен раст од 5,0% на вкупните


Вицегувернерката Митреска за „Блумберг Адриа“: Меѓународните финансиски организации ја оценија монетарната политика како навремена и соодветна

Вицегувернерката Митреска за „Блумберг Адриа“: Меѓународните финансиски организации

ТЕХНОЛОГИЈА


АДМИНИСТРАЦИЈАТА ПРВА НА УДАР:  Една четвртина од работните места во ЕУ може да ги извршува вештачката интелигенција

АДМИНИСТРАЦИЈАТА ПРВА НА УДАР: Една четвртина од работните


Кина инвестира огромни пари во индустријата за чипови

Кина инвестира огромни пари во индустријата за чипови


Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами


Илон Маск: Ако Apple го отстрани Twitter од App Store, ќе изградам нов телефон

Илон Маск: Ако Apple го отстрани Twitter од


„Тесла“ повлекува повеќе од 80.000 возила од патиштата во Кина

„Тесла“ повлекува повеќе од 80.000 возила од патиштата


„Алибаба“ на добар пат да ја преземе доминацијата во глобалната интернет-продажба

„Алибаба“ на добар пат да ја преземе доминацијата


Додека „Мета“ и „Твитер“ отпуштаат работници, „Тик-ток“ продолжува да вработува

Додека „Мета“ и „Твитер“ отпуштаат работници, „Тик-ток“ продолжува


Полноќен мејл на Илон  Маск до вработените: Секој што нема да кликне на линкот добива отказ

Полноќен мејл на Илон Маск до вработените: Секој

ТЕЛЕКОМУНИКАЦИИ


Новогодишно изненадување од новиот мобилен оператор

Новогодишно изненадување од новиот мобилен оператор


Новогодишна понуда на А1

Новогодишна понуда на А1


Досетлив чет преку билборди на македонските телекомуникациски оператори: Телеком прашува “Како си?” – Мтел одговара Супер сум. Фала!

Досетлив чет преку билборди на македонските телекомуникациски оператори:


A1 Македонија со новогодишна промоција и најголеми попусти на пазарот

A1 Македонија со новогодишна промоција и најголеми попусти


МТЕЛ ја шири продажната мрежа, нов продажен салон и во Куманово

МТЕЛ ја шири продажната мрежа, нов продажен салон


Со МТЕЛ мобилната телефонија уживајте во премиерите од регионалните хит серии еден месец пред сите останати

Со МТЕЛ мобилната телефонија уживајте во премиерите од


Закерберг го потврди воведувањето „Вацап-заедници“

Закерберг го потврди воведувањето „Вацап-заедници“


„Јунајтед груп“ станува член на Извршниот одбор на ЕТНО

„Јунајтед груп“ станува член на Извршниот одбор на