ПОСТИГНАТ Е ДОГОВОР ВО ЕУ: Руска нафта – до 60$ од барел

Земјите од Европската унија се согласија да ја ограничат цената што ќе ја платат за руската нафта, ставајќи крај на неколкудневните расправии околу тоа колку тешко ќе се погодат приходите од фосилните горива на Владимир Путин.

Според дипломатите на ЕУ, денеска бил направен договор. Полска се издржуваше за поостро ограничување на цената на руската нафта.

Според договорот, земјите од Г7 ќе им забранат на нивните осигурителни и бродски фирми да ја олеснуваат испораката на руска нафта во трети земји, доколку се продаваат над 60 долари за барел.

Системот ќе се ревидира на секои два месеци, рече еден од дипломатите. Целта е ограничувањето да се постави на ниво кое е најмалку 5 отсто под пазарната цена на руската сурова нафта, додаде дипломатот.

Планот на ЕУ беше изготвен по одлуката на Г7 за ограничување на цената што се плаќа за руската нафта.

Можеби ќе ве интересира...

Парното поскапува за 14,05% – причина екстремно високите цени на гасот на светските берзи

BiznisPRO

Цената на нафтата се искачи над 83 долари! Се чека одлуката на ОПЕК, еве што ќе биде со „црното злато“ до крајот на годината

BiznisPRO

Изминатото деноноќие произведени 10.265 MWh електрична енергија

BiznisPRO