• ноември 14, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

30-годишниот јубилеј на монетарната самостојност одбележан и со публикацијата: „30 години од осамостојувањето на Народната банка: предизвици, реформи и унапредување на работењето“

30-годишниот јубилеј на монетарната самостојност одбележан и со публикацијата: „30 години од осамостојувањето на Народната банка: предизвици, реформи и унапредување на работењето“

Во рамките на одбележувањето на 30-годишниот јубилеј од воведувањето на нашата национална валута – денарот и воспоставувањето на институционалната рамка на монетарниот систем, односно функционирањето на нашата самостојна централна банка, Народната банка ја објави публикацијата „30 години од осамостојувањето на Народната банка: предизвици, реформи и унапредување на работењето“.

Публикацијата дава осврт на работењето и постигнувањата во триесетте години постоење на централната банка, години на истрајност и стручност со кои централната банка успешно им одговори на голем број предизвици. Народната банка ги пресретна многуте премрежиња во македонската монетарна историја како професионални предизвици, едновремено обезбедувајќи развој во сите сфери од нејзиното делување, преку усвојување нови повисоки стандарди и реформи во секоја област од работењето. Со тоа, успешно ги постави основите на современото централно банкарство, придонесе кон реформирањето на нашето општество и кон градење подобра иднина за сите нас. Одејќи по патот на стручноста во изминатите три децении, Народната банка успешно ги остваруваше целите доделени со законот, обезбедувајќи ценовна стабилност, како и стабилен банкарски систем.

Во изминатите 30 години, покрај класичните функции поврзани со монетарната политика и режимот на девизниот курс, управувањето со девизните резерви, како и трезорското работење, Народната банка имаше активна улога во развојот на финансиските пазари, развојот на банкарската регулатива и банкарската супервизија, поради што го добивме значајното признание од Европската Унија, којашто нѐ стави на листата со само уште 29 држави во светот чијашто банкарска регулатива и супервизија ги исполнува европските стандарди.

Централната банка вложува труд и во одржувањето на финансиската стабилност, унапредувањето и примената на економското моделирање и проектирање, развојот на внатрешната ревизија, развојот на платните системи и платежната инфраструктура, усвојувањето на европските стандарди во сите сфери на работењето, управувањето со ризиците и управувањето со човечките ресурси, како и во постојаното унапредување на статистиката. Потврда за постојаните напори за унапредувањето на статистиката и постигнатиот квалитет на статистичките податоци е членството на националниот статистички систем во стандардот СДДС плус за дисeминација на статистичките податоци на ММФ, во кој тековно учествуваат само 27 земји во светот.

Централната банка им посветува особено внимание и на развојот на макропрудентната политика, комуникацијата со јавноста, одржувањето стабилен информатички систем и неговата постојана надградба, дигиталната трансформација заради поедноставување на внатрешните процеси и зголемувањето на ефикасноста и продуктивноста, финансиската едукација и инклузија, создавањето „зелена“ и одржлива економија, како и на развојот на финтек-секторот.

Низ годините, Народната банка институционално растеше, издигнувајќи го професионалниот капацитет и доближувајќи се до централните банки на развиените земји. Постигнатите резултати на централната банка се потврдени и од меѓународните финансиски институции.

Централната банка во изминатите три децении прерасна во еден од столбовите на стабилност на целиот економски систем, остварувајќи ги своите цели и давајќи ѝ поддршка на економијата преку соодветни политики и мерки. Годините наназад се сведоштва за одржувањето на стабилноста на денарот, за обезбедувањето комфорна ниво на девизните резерви, како и за воспоставувањето здрав банкарски систем поставен на пазарни основи.

Сите постигнувања се должат на голем труд и заложби, стручни анализи и осмислени активности, стручен човечки капитал и квалитетно донесени одлуки.

Подетално за работењето на Народната банка во изминатите 30 години може да прочитате во публикацијата „30 години од осамостојувањето на Народната банка: предизвици, реформи и унапредување на работењето“ на следнава врска: https://www.nbrm.mk/content/30_%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B8_%D0%BE%D0%B4_%D0%BE%D1%81%D0%B0%D0%BC%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%98%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5%D1%82%D0%BE_%D0%BD%D0%B0_%D0%9D%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0_%D0%B1%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%B0.pdf.

Поврзани соддржини

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември…

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето…
Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…