Свет

Нов силен пад на нафтата на светските берзи

Цените на нафтата се лизнаа за повеќе од 6 долари за барел во средата поради
Прочитај повеќе

Преку ноќ се случи силен пад на цените на нафтата на светските берзи, биткоинот уште повеќе тоне

Цената на нафтата на лондонскиот пазар утринава изнесува 113 долари, што е значителен пад во
Прочитај повеќе

Wizz air и Airbus потпишаа договор за авиони кои работат на водороден погон

Wizz Air, најбрзо растечката и најодржлива ултра нискобуџетна авиокомпанија во Европа, потпиша “Memorandum of Understanding
Прочитај повеќе

Светските цени на храната паѓаат… со неколку исклучоци

Светските цени на храната паѓаат втор месец по ред во мај, во услови на олеснување
Прочитај повеќе

Нов силен скок на цената на нафтата на светските берзи

Цената на нафтата се зголеми откако беше проценето дека производството на ОПЕК не е доволно
Прочитај повеќе

ОПАСНОСТ ЗА ВОЗАЧИТЕ Форд повлече 39.000 возила поради пожар во моторот

Американскиот производител на автомобили „Форд мотор“ соопшти дека повлекува 39.000 теренски возила, по пријавата за
Прочитај повеќе

Цените на нафтата паѓаат: 108 долари за барел во Њујорк

Цените на нафтата на светскиот пазар денеска паѓаат поради загриженоста дека високите цени на горивата
Прочитај повеќе

Волстрит нагло падна, крах на трговскиот синџир Таргет

На Волстрит во средата берзанските индекси нагло паднаа, губејќи ги сите добивки од претходниот ден,
Прочитај повеќе

Португалија ќе ги оданочува криптовалутите со стапка од 28 проценти

Деновите на Португалија како крипто даночен рај се одбројани. Министерот за финансии Фернандо Медина објави
Прочитај повеќе

На Јапонија и’ се заканува рецесија

Jапонија забележа пад на економската активност во првиот квартал од оваа година и го удвои
Прочитај повеќе