Свет

СветТОП ВЕСТИ

Мексико ја престигна Кина

jovan sokolovski
Кина повеќе не е најважниот надворешно трговски партнер на Америка, туку Мексико е, според американските статистичари. Трговската размена меѓу двете земји достигна 263 милијарди долари...
ЕнергетикаСветТОП ВЕСТИ

Пазарот на црно злато флуктуира: Цените на нафтата во пораст

jovan sokolovski
Цените на нафтата на светскиот пазар денеска се во пораст и суровата нафта „брент“ првпат од почетокот на годинава достигна цена од 93 долари за...
СветТОП ВЕСТИ

Го преплавија српскиот пазар: Русите основаа околу 7.000 компании

jovan sokolovski
Руските граѓани имаат основано 6.976 компании во Србија од почетокот на војната во Украина. И покрај оваа бројка, под знак прашалник е дали сите овие...
СветТОП ВЕСТИ

Борба против инфлацијата: Европската централна банка по 10-ти пат ја зголеми каматната стапка

jovan sokolovski
Европската централна банка (ЕЦБ) денеска ја зголеми каматната стапка 10-ти пат по ред во борбата против постојаната и висока инфлација која ги мачи потрошувачите, иако...
СветТОП ВЕСТИ

Отпуштањата продолжуваат: Гугл укинува стотици работни места

jovan sokolovski
Гугл укинува стотици работни места низ својата глобална организација како дел од поширокото намалување на вработувањата во компанијата во следните неколку квартали. За жал, мораме...
ЕнергетикаСвет

Пронајдено е можеби најголемото наоѓалиште на литиум во светот

jovan sokolovski
Можеби најголемото наоѓалиште на литиум некогаш откриено во светот е пронајдено во Америка. Според проценките, ова наоѓалиште би можело да содржи дури 40 милиони тони...
СветТОП ВЕСТИ

Работа има, но нема заинтересирани: Во Европа има недостиг од работна сила, најголем проблем е угостителството и здравството

jovan sokolovski
Околу осум милиони луѓе во ЕУ не се во програмата за образование или вработување, а тоа има најголемо влијание врз недостатокот на работна сила во...
ЕнергетикаСветТОП ВЕСТИ

Цените на „црното злато“ продолжуваат да растат: Саудиска Арабија и Русија го продолжија периодот на намалување на производството на сурова нафта

jovan sokolovski
Цените на нафтата денеска пораснаа, бидејќи очекувањата за слаба понуда на овој енергенс до крајот на годината ја неутрализираа загриженоста за инфлацијата. Меѓународната агенција за...
СветТОП ВЕСТИ

Пад на индустриското производство: Значително помалку се произведени капитални и стоки за широка потрошувачка

jovan sokolovski
Индустриското производство во еврозоната падна за изненадувачки остри 1,1 отсто од јуни до јули, објави Евростат. Економистите очекуваа рецесија од 0,9 отсто. Споредено со јули...
СветТОП ВЕСТИ

ГЕРМАНСКИ ПРАВИЛА: Ако го направите ова во стан може да добиете казна до 5.000 евра

jovan sokolovski
Според законот, ноќниот полициски час во Германија е на сила од 22 часот. Ако станарите прават многу врева во станот во текот на ноќта, може...