Авто

АвтоТОП ВЕСТИ

Нема надеж: германскиот производител на автомобили кој сакаше да гради фабрика во Тетово сепак пропаѓа

BiznisPRO
Производителот на електрични автомобили Next.e.Go Mobile мора да се исклучи по банкрот. Пролетта сè уште имаше надеж дека ќе се најдат инвеститори за да може...
АвтоТОП ВЕСТИ

Ќе ни се удри од глава: Германските производители го критикуваат воведувањето царини за кинеските автомобили

BiznisPRO
Тоа ќе им наштети на европските компании и интереси. Негативните ефекти од оваа одлука ги надминуваат сите потенцијални придобивки. Германските производители на автомобили Мерцедес, БМВ...
АвтоТОП ВЕСТИ

НАЈГОЛЕМИОТ РЕЗЕРВОАР НА ЛИТИУМ НА СВЕТОТ Ова може да ја промени иднината на ИНДУСТРИЈАТА НА ЕЛЕКТРИЧНИ ВОЗИЛА

BiznisPRO
Научниците открија огромно количество литиум под Солтонското Море, најголемото езеро во Калифорнија, што може да ја промени иднината на индустријата за електрични возила. Беше познато...
АвтоТОП ВЕСТИ

Ги зголемија маржите: Нема да верувате колку заработува автомобилската индустрија

BiznisPRO
Компанијата за ревизија и консултации Ернст и Јанг (EY) анализираше 16 од најголемите светски автомобилски компании. Ги откри рекордните вредности на некои клучни фигури за...
Авто

Саем за автомобили: Ова е автомобил на годината за 2024 година

BiznisPRO
На овогодинешниот саем за автомобили во Белград доминираа електричните модели, а меѓу нив особено се истакна еден од кинеското производство. Имено, MG4 е прогласен за...
АвтоТОП ВЕСТИ

Позната компанија го прекинува производството

BiznisPRO
Fisker Inc. го паузира производството во следните шест недели бидејќи производителот на електрични возила се обидува да го заузда залихите и да ја избегне можноста...
Авто

Цените на користените модели на Tesla почнаа брзо да паѓаат во споредба со пазарниот просек

BiznisPRO
Додека моделите на Tesla долго време восхитувачки ја држат својата цена, пазарната вредност на користените модели на Tesla забележа значителен пад во последните две години,...
Авто

Kia EV6 прогласен за автомибил на годината во Македонија за 2024

BiznisPRO
Националното жири за избор на „Автомобил на годината во Македонија“ годинава по 29-ти пат го организира изборот кој е најстарата манифестација од ваков тип во...
Авто

Акциите на Tesla пораснаа

BiznisPRO
Акциите на Tesla пораснаа за речиси седум отсто денеска, откако производителот на автомобили објави зголемување на цените за своите електрични возила Model Y во одредени...