Берза

БерзаТОП ВЕСТИ

Германската државна банка продаде 110 милиони акции на Дојче Телеком

BiznisPRO
ГЕРМАНСКАТА државна банка KfW објави дека продаде 110 милиони акции на Дојче Телеком, а приходите од 2,43 милијарди евра треба да бидат насочени кон зајакнување...
БерзаТОП ВЕСТИ

Доларот зајакна во однос на повеќето други валути

BiznisPRO
На девизните пазари вредноста на доларот во однос на кошничката валути порасна минатата недела, најмногу во однос на јенот, иако јапонските власти се закануваат со...
БерзаЕнергетикаТОП ВЕСТИ

ЦЕНАТА МИРУВА: Нафтата остана под 84 долари на светскиот пазар

BiznisPRO
Цените на нафтата се задржаа под 84 долари бидејќи слабата вработеност во Соединетите Американски Држави (САД) ја поттикна загриженоста за побарувачката, неутрализирајќи ги сигналите од...
БерзаСветТОП ВЕСТИ

Пад на азиските берзи, доларот е на највисоко ниво во последните пет месеци

BiznisPRO
На азиските берзи денеска цените на акциите нагло паднаа поради зголемените тензии на Блискиот Исток и вчерашниот остар пад на Волстрит, додека вредноста на доларот...
БерзаСветТОП ВЕСТИ

3 пати поскапо од лани: Какаото достигна цена од 10.000 долари за тон, ЦЕНИТЕ НА ЧОКОЛАДАТА СЕ ПОСЕЌЕ ЌЕ РАСТАТ

BiznisPRO
Какаото оваа недела на берзите во Лондон и Њујорк достигна цена од 10.000 долари за тон, што е највисока во историјата, а рекордното поскапување може...
БерзаТОП ВЕСТИ

Волстрит ослабе на почетокот на неделата

BiznisPRO
На Волстрит, берзанските индекси паднаа вчера, бидејќи инвеститорите останаа внимателни откако цените на акциите се искачија на рекордно ниво минатата недела. Dow Jones загуби 0,41...
Берза

Раст на индексите на светските берзи: Се очекува пад на каматните стапки

BiznisPRO
На светските берзи цените на акциите значително пораснаа минатата недела, па многу берзански индекси достигнаа рекордно ниво, бидејќи инвеститорите веруваат дека централните банки на западните...