Регион

Регион

По четврти пат зголемена минималната плата во Грција: Од 1 април минималната плата ќе биде 830 евра

BiznisPRO
Минималната плата во Грција од 1 април ќе се зголеми од 780 на 830 евра, најави премиерот Киријакос Мицотакис. Минималната плата во Грција ќе се...
Регион

Повлекување на познат чоколаден производ: „Не јадете го“

BiznisPRO
Хрватскиот државен инспекторат го повлече од пазарот производот вафли Nestle KIT KAT Mini поради присуство на минерални масла, соопшти Агенцијата за земјоделство и храна. Како...
РегионТОП ВЕСТИ

Еве што ќе следува за татковците во Црна Гора по раѓање на дете

BiznisPRO
Во иднина татковците во Црна Гора би имале право на 10 платени работни дена и два месеци родителско отсуство од работа по раѓањето на детето,...
РегионТОП ВЕСТИ

Вегета го повлече од продажба свој познат производ

BiznisPRO
Подравка од пазарот повлече мелница со 100 грама морска сол. Компанијата „Подравка“ го повлече од пазарот производот „Вегета маестро“ мелница со крупна морска сол, пакување...
Регион

Во Црна Гора започна акцијата „Ограничена цена“ на повеќе од 500 производи

BiznisPRO
Во Црна Гора започнува кампањата за намалување на маржите на производите од посебно значење за животот и здравјето на луѓето. Од денеска во супермаркетите можете...
Регион

До 25.000 евра квадрат: Нова зграда никнува на Јадранот

BiznisPRO
Компанијата Adriatik Marinas Porto Montenegro од Тиват започна со промотивна кампања и продажба на станбени недвижности во новиот кварт на одморалиштето Порто Монтенегро кое е...
РегионТОП ВЕСТИ

Мештаните во соседството „го ослободуваат единствениот заклучен град во светот“

BiznisPRO
Од протестот пред градот – Хотел Свети Стефан мештаните побараа од надлежните до 1 мај да се отвори овој туристички скапоцен камен или во спротивно...
Регион

Еве колку бараат сезонските работници – Илјадници Македонци и оваа година на работа во Хрватска

BiznisPRO
Луѓето за „сезоната“ често доаѓаат од различни делови на Хрватска, а во последно време и од целиот свет. Затоа, не е чудно што сигурната заработка...
РегионТОП ВЕСТИ

Секој петти Хрват е во ризик од сиромаштија

BiznisPRO
Стапката на ризик од сиромаштија во Хрватска во 2023 година изнесувала 19,3 отсто, објави Хрватското национално биро за статистика (ДЗС). Податоците од CBS покажуваат дека...
Регион

Се повлекуваат серии од познат лек за деца

BiznisPRO
Хрватската агенција за лекови и медицински производи информираше за повлекување на сериите на Fluimukan Junior 20 mg/ml перорален раствор (ацетилцистеин). Компанијата Sandoz d.o.o., носител на...