ТОП ВЕСТИ

СветТОП ВЕСТИ

Мексико ја престигна Кина

jovan sokolovski
Кина повеќе не е најважниот надворешно трговски партнер на Америка, туку Мексико е, според американските статистичари. Трговската размена меѓу двете земји достигна 263 милијарди долари...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Ново значително поскапување на дел од горивата и денеска во Македонија – Цената на нафтата на светските берзи “беснее” и е на највисока точка оваа година

jovan sokolovski
Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за 2,00 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени...
ЕнергетикаСветТОП ВЕСТИ

Пазарот на црно злато флуктуира: Цените на нафтата во пораст

jovan sokolovski
Цените на нафтата на светскиот пазар денеска се во пораст и суровата нафта „брент“ првпат од почетокот на годинава достигна цена од 93 долари за...
СветТОП ВЕСТИ

Го преплавија српскиот пазар: Русите основаа околу 7.000 компании

jovan sokolovski
Руските граѓани имаат основано 6.976 компании во Србија од почетокот на војната во Украина. И покрај оваа бројка, под знак прашалник е дали сите овие...
СветТОП ВЕСТИ

Борба против инфлацијата: Европската централна банка по 10-ти пат ја зголеми каматната стапка

jovan sokolovski
Европската централна банка (ЕЦБ) денеска ја зголеми каматната стапка 10-ти пат по ред во борбата против постојаната и висока инфлација која ги мачи потрошувачите, иако...
СветТОП ВЕСТИ

Отпуштањата продолжуваат: Гугл укинува стотици работни места

jovan sokolovski
Гугл укинува стотици работни места низ својата глобална организација како дел од поширокото намалување на вработувањата во компанијата во следните неколку квартали. За жал, мораме...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СЕФФ 2023: Економскиот ефект од ЕУ е 15% до 20% повисок БДП, РС Македонија може да биде 28-ма членка

jovan sokolovski
Економскиот ефект од ЕУ е 15-20% повисок БДП за новите земји-членки, нови и подобро платени работни места, сигурност и стабилност. Треба да се искористи моментот...
ЕнергетикаМакедонијаТОП ВЕСТИ

Поскапија горивата – Ова се новите цени

jovan sokolovski
Цените на бензините поскапија за 2 денари, додека дизелот 2,5 денари. Од утрово на бензинските станици литар еуросупер 95 чини 90 денари, додека дизелот 86...
ЕнергетикаМакедонијаТОП ВЕСТИ

Ново значително поскапување на горивата – Еве ги новите цени

jovan sokolovski
Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1), се зголемуваат за 2,00 ден/лит, во однос на малопродажните цени...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Најстариот ланец од ваков тип во Европа конечно пристигнува и во Македонија

jovan sokolovski
Германскиот ланец на аптеки планира да ја прошири својата малопродажна мрежа на Балканот со навлегување на пазарите во Црна Гора и Северна Македонија. Компанијата Росман...