Технологија

ТехнологијаТОП ВЕСТИ

Отворената вештачка интелигенција ги удвојува приходите

BiznisPRO
Калифорниската компанија Open AI би можела да ги удвои приходите на 3,4 милијарди долари во 2024 година во споредба со минатата година. Извршниот директор на...
ТехнологијаТОП ВЕСТИ

Apple ќе мора да им исплати на корисниците на некои од старите iPhone уреди повеќе од 300 евра: Ова е причината

BiznisPRO
Ако сте купиле iPhone 7 или 7 Plus што имал проблеми со микрофонот, може да имате право да добиете помеѓу 50 и 349 долари како...
ТехнологијаТОП ВЕСТИ

Дали знаевте дека Google тајно снима сè што ќе кажете? Еве како да го исклучите

BiznisPRO
Гугл, технолошкиот гигант чии услуги ги користат милијарди луѓе ширум светот, има функција која му овозможува тивко да ги снима гласовите на корисниците и да...
ТехнологијаТОП ВЕСТИ

Се тестира нова функција за WhatsApp: пишувате текст и се создава слика

BiznisPRO
Мета ја носи функцијата за создавање слики со вештачка интелигенција во реално време на WhatsApp. Оваа опција им овозможува на корисниците да креираат слики врз...
СветТехнологијаТОП ВЕСТИ

„Апокалипсата“ доаѓа – елиминација на милиони работни места

BiznisPRO
Развојот на вештачката интелигенција (ВИ) може да доведе до елиминација на речиси осум милиони работни места во Велика Британија. Најранливите категории се жените, помладите работници...
Технологија

Покрената истрага против „Букинг“

BiznisPRO
Италијанската агенција за заштита на конкуренцијата објави дека покренала истрага против платформата за резервации за сместување „Букинг“ (Букинг) бидејќи се сомнева дека компанијата ја злоупотребила...
Технологија

Индија сака да биде меѓу петте најдобри светски производители на чипови

BiznisPRO
Индија сака да биде меѓу петте најголеми светски производители на чипови во следните пет години, изјави денеска индискиот министер за електроника, информатичка технологија, железници и...
Технологија

xAI на Илон Маск официјално го доби Grok со отворен код

BiznisPRO
Компанијата xAI за вештачка интелигенција (AI) предводена од Илон Маск официјално го отвори својот модел на јазикот Грок, откако Маск ги објави плановите да го...
ТехнологијаТОП ВЕСТИ

Истрага против „Алиекспрес“! Се сомневаат дека продаваат нелегални производи, а обвинувањата одат и на сметка на огласи

BiznisPRO
Европската комисија (ЕК) денеска покрена истрага против компанијата „Алиекспрес“ врз основа на новиот Закон за дигитални услуги, бидејќи се сомнева дека преку оваа онлајн платформа...
ТехнологијаТОП ВЕСТИ

ОТКАЗ ЗА 7 МИНУТИ: Технолошкиот гигант ги шокираше вработените во одделот за маркетинг и комуникации

BiznisPRO
IBM укинува работни места во маркетинг и комуникации. IBM им објави на своите вработени во одделот за маркетинг и комуникации дека го намалува бројот на...