Македонија

МакедонијаТОП ВЕСТИ

Ново значително поскапување на дел од горивата и денеска во Македонија – Цената на нафтата на светските берзи “беснее” и е на највисока точка оваа година

jovan sokolovski
Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за 2,00 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СЕФФ 2023: Економскиот ефект од ЕУ е 15% до 20% повисок БДП, РС Македонија може да биде 28-ма членка

jovan sokolovski
Економскиот ефект од ЕУ е 15-20% повисок БДП за новите земји-членки, нови и подобро платени работни места, сигурност и стабилност. Треба да се искористи моментот...
ЕнергетикаМакедонијаТОП ВЕСТИ

Поскапија горивата – Ова се новите цени

jovan sokolovski
Цените на бензините поскапија за 2 денари, додека дизелот 2,5 денари. Од утрово на бензинските станици литар еуросупер 95 чини 90 денари, додека дизелот 86...
ЕнергетикаМакедонијаТОП ВЕСТИ

Ново значително поскапување на горивата – Еве ги новите цени

jovan sokolovski
Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1), се зголемуваат за 2,00 ден/лит, во однос на малопродажните цени...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Најстариот ланец од ваков тип во Европа конечно пристигнува и во Македонија

jovan sokolovski
Германскиот ланец на аптеки планира да ја прошири својата малопродажна мрежа на Балканот со навлегување на пазарите во Црна Гора и Северна Македонија. Компанијата Росман...
ЕнергетикаМакедонијаТОП ВЕСТИ

Поскапија горивата: Еве кои се новите цени

jovan sokolovski
Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 во понеделикот беа зголемени за 1,00 ден/лит, во однос на малопродажните цени утврдени со одлуката за...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Во октомври два неработни денови – Кога ќе одмараме до крајот на годината?

Бизнис про
За да си ги испланирате празниците што претстојат кои се и неработни денови за сите граѓани, Бизниспро објавува листа на датумите кои се неработни до...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Со имиња и презимиња објавени физички и правни лица кои должат данок – УЈП ја објави листата за вкупен долг од 8 милијарди денари!

Бизнис про
Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.09/2023 за долгови доспеани до 31.05.2023 година и неплатени до 31.08.2023 година по основ на ДДВ, данок...
ЕнергетикаМакедонија

Нова цена на горивата

Бизнис про
Регулаторната комисија за енергетика во понеделник се очекува да ги утврди најновите цени на горивата. Според последните движења на цените на светските берзи, нафтата расте...
БанкарствоМакедонијаТОП ВЕСТИ

Се нижат скандали со брзите кредити

Бизнис про
СВР Велес поднесе кривична пријава против лице(26), лице(49), двајцата од Струмица и против правно лице – финансиско друштво од Скопје, поради постоење основи на сомнение...