Агробизнис

„Тиквеш“ и лозарите ја развиваат партнерската соработка со цел подобрување на продуктивноста во секторот

Во согласност со својата трајна определба и стратегија за градење и одржување долгорочни партнерски односи
Прочитај повеќе

Презентирана новата земјоделска веб – платформа „Национална рурална мрежа“

Денеска во просториите на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство пред присутните земјоделски здруженија и
Прочитај повеќе

Се продолжува рокот за аплицирање за мерката за набавка на вештачки ѓубрива за есенската сеидба

Владата, на предлог на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство донесе Одлука со којашто се
Прочитај повеќе

Поддршка од ЕУ за консолидација на земјиштето

Во четврток, 03 ноември 2022 година во 10:00 часот во Клубот на пратеници, амбасадорот Дејвид
Прочитај повеќе

МЗШВ: Преку новиот концепт за земјоделско осигурување решаваме уште еден децениски проблем на земјоделците

Новиот концепт за земјоделско осигурување на кој министерството работи нема цел да наметне нов трошок
Прочитај повеќе

МЗШВ: Доделени нови 100 договори за закуп на земјоделско земјиште за обработка на житни култури

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски денеска во Штип додели 100 договори на
Прочитај повеќе

Министерството за земјоделство: Зголемен интерес кај земјоделците за програмата за рурален развој за 2022

Зголемен интерес кај земјоделците бележат последните пет јавни повици, кои беа распишани од програмата за
Прочитај повеќе

ТРИ КЛУЧНИ НАСОКИ: Објавен е план за решавање на кризата со храна во светот, ќе бидат потребни десетици милијарди долари

Соединетите Американски Држави, неколку глобални банки за развој и други финансиски организации открија план од
Прочитај повеќе

МЗШВ: На 20-ти мај истекува рокот за аплицирање на јавниот повик за поддршка при набавка на трактор

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги известува сите земјоделци дека истекува рокот на јавниот
Прочитај повеќе

Нов јавен повик за доставување понуди за давање под закуп на државно земјоделско земјиште до 3 хектари за долгогодишни насади

Владата на денешната седница донесе одлука за објавување јавен повик за доставување понуди за давање
Прочитај повеќе