Енергетика

ЕнергетикаСветТОП ВЕСТИ

Пазарот на црно злато флуктуира: Цените на нафтата во пораст

jovan sokolovski
Цените на нафтата на светскиот пазар денеска се во пораст и суровата нафта „брент“ првпат од почетокот на годинава достигна цена од 93 долари за...
ЕнергетикаМакедонијаТОП ВЕСТИ

Поскапија горивата – Ова се новите цени

jovan sokolovski
Цените на бензините поскапија за 2 денари, додека дизелот 2,5 денари. Од утрово на бензинските станици литар еуросупер 95 чини 90 денари, додека дизелот 86...
ЕнергетикаМакедонијаТОП ВЕСТИ

Ново значително поскапување на горивата – Еве ги новите цени

jovan sokolovski
Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1), се зголемуваат за 2,00 ден/лит, во однос на малопродажните цени...
ЕнергетикаСвет

Пронајдено е можеби најголемото наоѓалиште на литиум во светот

jovan sokolovski
Можеби најголемото наоѓалиште на литиум некогаш откриено во светот е пронајдено во Америка. Според проценките, ова наоѓалиште би можело да содржи дури 40 милиони тони...
ЕнергетикаСветТОП ВЕСТИ

Цените на „црното злато“ продолжуваат да растат: Саудиска Арабија и Русија го продолжија периодот на намалување на производството на сурова нафта

jovan sokolovski
Цените на нафтата денеска пораснаа, бидејќи очекувањата за слаба понуда на овој енергенс до крајот на годината ја неутрализираа загриженоста за инфлацијата. Меѓународната агенција за...
ЕнергетикаМакедонијаТОП ВЕСТИ

Поскапија горивата: Еве кои се новите цени

jovan sokolovski
Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 во понеделикот беа зголемени за 1,00 ден/лит, во однос на малопродажните цени утврдени со одлуката за...
ЕнергетикаМакедонија

Нова цена на горивата

Бизнис про
Регулаторната комисија за енергетика во понеделник се очекува да ги утврди најновите цени на горивата. Според последните движења на цените на светските берзи, нафтата расте...
ЕнергетикаСветТОП ВЕСТИ

Хаос во нафтената индустрија: Нарушен пазар

Бизнис про
Штрајкот во Австралија го наруши пазарот. Цените на природниот гас во Европа пораснаа бидејќи работниците во двете клучни фабрики на Шеврон во Австралија почнаа со...
ЕнергетикаСветТОП ВЕСТИ

Силен раст на цената на нафтата: Вредноста на „црното злато“ е блиску до највисокото ниво годинава

Бизнис про
На лондонскиот пазар цената на нафтата минатата недела силно порасна, блиску до највисоката оваа година, што е последица на шпекулациите дека најголемите светски производители ќе...
ЕнергетикаСветТОП ВЕСТИ

Се потешка состојба: Цените на струјата растат во Европската Унија

Бизнис про
Цените на енергијата низ Европската унија растат, зголемувајќи ја можноста за повисоки сметки за домаќинствата додека блокот се подготвува за уште една зима со драстично...