Анализа

Анализа

Преку „МојДДВ“ исплатени над 130 милиони евра на сметките на корисниците

BiznisPRO
Проектот „МојДДВ“ како еден од најуспешните, го оправда своето постоење. За нешто повеќе четири години од спроведувањето на оваа мерка, преку „МојДДВ“ на сметките на...
АнализаМакедонијаТОП ВЕСТИ

Што можеше да се купи со минимална плата од 9.000 денари во 2017 година, а што денес со 22.000 денари?

BiznisPRO
Од минатата година висината на минимална плата не се преговара, нема договори, нема уцени, туку таа е дефинирана согласно закон и методологија и ќе расте...
АнализаТОП ВЕСТИ

Не е паметно да се биде работохолик: Цената е превисока, не го занемарувајте вашето здравје и приватниот живот

BiznisPRO
Сите го знаеме митот дека е пожелно да се биде работохолик – тоа е доблест, но зависи од тоа како гледате на тоа и што...
АнализаЕнергетикаМакедонија

Пелети може да се најдат и за 220 денари, но откако граѓаните се “изгорија” се помалку ги користат – многумина се префрлија на инвертери

BiznisPRO
Иако сме сред сезона, цената на пелетите овој период е речиси тројно помала од минатогодишната кога една вреќа од 15 килограми изнесуваше и над 600...
АнализаВО ФОКУСОТМакедонија

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

BiznisPRO
Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во...
АнализаВО ФОКУСОТМакедонија

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

BiznisPRO
Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената...
АнализаМакедонијаТОП ВЕСТИ

ЦРН ПЕТОК: Колку се реални попустите во продавниците – поевтинета само застарена роба, новите артикли и натаму со високи цени

BiznisPRO
Деновиве социјалните мрежи се преплавени со реклами од познати македонски компании кои решија да се вклучат во големиот празник на купувањето познат како “Црн Петок”....
АнализаБанкарство

Инфлацијата во еврозоната стигна до рекордни 10,7 отсто во октомври

BiznisPRO
Економијата на еврозоната речиси застана во третиот квартал, бидејќи инфлацијата се зголеми над сите очекувања и за првпат надмина 10 отсто, покажаа прелиминарните податоци на...
АнализаВО ФОКУСОТМакедонија

Граѓаните се ослободуваат од печките на пелети, огласниците полни – цената стигна над 380 денари за вреќа

BiznisPRO
Се повеќе граѓани се откажуваат од камините на пелети, а огласниците се преполни со огласи каде граѓаните ги продаваат по багателни цени со цел да...
АнализаСвет

„КРИПТО СЕКТОРОТ ИЗЛЕГУВА ОД СЕНКА“ Поради милиони долари донации, Украина одлучи да ги регулира дигиталните пари

BiznisPRO
Украинскиот претседател Володимир Зеленски потпиша закон со кој ефективно се легализираше криптовалутен сектор во земјата. Одлуката е донесена откако Украина прими донации во криптовалути во...