• април 12, 2023
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

АДМИНИСТРАЦИЈАТА ПРВА НА УДАР: Една четвртина од работните места во ЕУ може да ги извршува вештачката интелигенција

АДМИНИСТРАЦИЈАТА ПРВА НА УДАР:  Една четвртина од работните места во ЕУ може да ги извршува вештачката интелигенција

Дури 300 милиони работни места со полно работно време ширум светот би можеле на некој начин да се автоматизираат.

Според економистите на Goldman Sachs, ова ќе биде возможно со најновиот бран на вештачка интелигенција што предизвика платформи како ChatGPT.

Тие предвидоа дека 18 отсто од работата на глобално ниво може да се автоматизира, а ефектите ќе се почувствуваат повеќе во напредните економии отколку на пазарите во развој.

Ова е делумно затоа што канцелариските работни места се сметаат за повеќе изложени на ризик од физичките работници. Административните работници и адвокатите се очекува да бидат најмногу погодени, во споредба со „малиот ефект“ забележан во физички напорните професии или професиите на отворено, како што се градежните и услужните работи.

Во Соединетите Американски Држави и Европа, приближно две третини од тековните работни места се „изложени на одреден степен на автоматизација од вештачката интелигенција“, а до една четвртина од сите работни места би можеле целосно да бидат обработени од вештачката интелигенција, проценува Goldman Sachs.

Понатамошната употреба веројатно ќе доведе до губење на работни места, пишуваат економистите на Goldman Sachs.

Но, тие забележаа дека технолошките иновации кои првично ги раселеа работниците, исто така, создадоа долгорочен раст на вработеноста. Иако работните места може да се менуваат, широката употреба на вештачка интелигенција на крајот може да ја зголеми продуктивноста на трудот – и да го зголеми глобалниот БДП за седум проценти годишно во следните 10 години, според Goldman Sachs.

– Иако влијанието на вештачката интелигенција на пазарот на трудот веројатно ќе биде значајно, повеќето работни места и индустрии се само делумно изложени на автоматизација и затоа е поверојатно да бидат дополнети со вештачка интелигенција наместо да се заменат, додаваат економистите.

Британската агенција за истражување на пазарот Sortlist анкетираше 500 компании кои користат ChatGPT од Обединетото Кралство, Белгија, Германија, Шпанија, Холандија и Франција уште во февруари, пред да се појави најновата верзија на GPT-4. Резултатите покажаа дека 26 отсто од европските технолошки компании и 22 отсто од финансиските компании планираат да ги намалат работните места како директен резултат на користењето на ChatGPT.

Работните места во маркетингот и односите со јавноста се најзагрозени, а половина од анкетираните технолошки фирми се подготвени да плаќаат повеќе од 500 евра месечно за професионалната верзија на ChatGPT. Поради најавата дека ChatGPT ќе им ги одземе работните места, групата милениумци е најзагрижена, па дури 43 отсто од анкетираните родени меѓу 1965 и 1980 година се плашат од тоа.

Поврзани соддржини

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна,…
Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

Дали треба да се стави крај на манипулациите со…

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување…
Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога…

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано…
Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи…

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната…
Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите…

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД…
Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт од 07ми до 09ти јуни

Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт…

Бизнис светот е синергија на упорност, визија, партнерство, но и квалитетни услуги…
Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има најевтини горива во регионот

Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има…

Српските медиуми ги информираа своите граѓани дека во Македонија горивата се најевтини…
Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова…

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од…
Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа…

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани…
Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи…

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи…
Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан…

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град…
Оддржана констутивна седница на НАТТА

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за…