• април 3, 2022
  • 0 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Австрија достигна нов рекорд: Највисоко ниво на инфлација од 1981 година

Австрија достигна нов рекорд: Највисоко ниво на инфлација од 1981 година

Стапката на инфлација во Австрија се искачи на највисокото ниво од ноември 1981 година. Според австрискиот завод за статистика, потрошувачките цени минатиот месец биле за 6,8 отсто повисоки од пред една година.

На месечна основа, цените во Австрија во март скокнаа во просек за два отсто, покажуваат првите пресметки. Најмногу ги охрабри поскапувањето на енергенсите, објави австриската новинска агенција АПА.

„Неодамнешниот пораст на цените на горивото и енергијата дополнително ја поттикна инфлацијата“, рече Тобијас Томас, генерален директор на Заводот за статистика. Австрија во февруари имаше годишна инфлација од 5,9 отсто.

Усогласениот индекс на потрошувачки цени користен за споредба на цените во ЕУ во Австрија во март изнесува 6,7 отсто. Тоа е за 2,3 процентни поени повеќе од еден месец порано.

Според првите пресметки на европската статистичка служба Еуростат, инфлацијата во март во земјите со евро изнесувала 7,5 отсто. Ова е најмногу од воведувањето на единствената европска валута еврото во 1999 година.

Поврзани соддржини

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември…

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето…
Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…