• март 23, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Бектеши: Мерките се навреме донесени, нема да има рестрикции

Бектеши: Мерките се навреме донесени, нема да има рестрикции

Министерот за економија Крешник Бектеши вели дека мерките во енергетиката се навреме донесени и рестрикции нема да има.

Според него, во регионот Северна Македонија најдобро се справи со енергетската криза и успеа да заштеди над 20 милиони евра од Буџетот на државата и ЕСМ.

-Прв пат ги ставивме во употреба нашите домашни капацитети кои не беа во функција од 2009 година. Да, работи на мазут, но произведува 90 мегавати на час. Тие 90 мегавати на вакви берзански цени кои можат да достигнат и до 600 евра, ќе го чини буџетот милионски суми. Прв пат и приватна компанија се става во функсија на државата, со фиксна цена, рече Бектеши и додаде дека 80 отсто од фирмите се снабдуваат преку универзалниот снабдувач, додека останатите се на слободниот пазар.

Тој повторно апелира, и до компаниите и до општините, да склучат договори за снабдување со електрична енергија.

-Ниту една општина во државата не предвидела буџет за справување со енергетска криза. Општините сега очекуваат нивната задача да ја заврши централната власт, а уште утре можат да направат пренамена на средства или ребаланс на буџетот. Има општини кои уште немаат склучено договори за електрична енергија што апсолутно е недомаќинско работење. Уште еднаш сакам да ги повикам фирмите, а посебно општините и јавните претпријатија да склучат договори да не плаќаат купец плус 50 отсто, зашто тоа е неспособност на менаџментите кои со тоа го дуплираат трошокот за струја, подвлече министерот.

Според извршниот директор на Стопанската комора на северозападна Македонија, Дрилон Исени, очекувањата на бизнисот биле дека поголемиот дел од електричната енергија произведена во домашните капацитети, ќе се користи од страна на фирмите, но таков фидбек нема.

-Цените само од овој аспект се покачени до 400 или 500 отсто. И на тие фирми кои се на универзален снабдувач, договорите им истекуваат за кратко и немаат јасна слика што потоа. Апелиравме до нашите членки да се фокусираат на инсталирање фотоволтаици, но и тука има проблеми при обезбедување дозвола за градба, приклучување на универзалниот снабдувач… Затоа нашиот апел беше Владата да биде во функција на сите фирми насочени кон инсталирање обновливи извори. Тоа впрочем и ни е главниот апел до Влада, дека и краткорочно и дологорчно, тоа треба да и биде фокусот, потенцира Исени.

Според него, во време на криза како сегашната, бизнисот како краткорочни мерки предлага да се укинат царинските стапки за основните производи, како и да се поддржат и бизнисите и граѓаните за поставување фотоволтаици, додека долгорочно, треба да се преиспита грантовата шема во земјоделството и да се воспостави нов модел, како и да се поддржат извозно ориентираните компании.

Најголем проблем за бизнисот во моментов, како што посочи Исени, е нарушувањето на ланецот на снабдување.

Поврзани соддржини

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и бензините

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и…

Според информациите дизелот поевтинува за 5 денари, Еуросупер БС-95 ќе се намали…
Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември за субвенционирано снабдување од 1 јануари

Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември…

Субвенционирано снабдување со електрична енергија преку ЕСМ продажба почна од 1 декември…
Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, традиционално присутна на саемот за…
ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи се целосно задоволени со сопствено производство

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата…

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи…
Новогодишна понуда на А1

Новогодишна понуда на А1

Неограничен интернет, 5G, зголемени субвенции за мобилни услуги и A1 Combo Business…
НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал од 2022 година

НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал…

Забрзува растот на зеленото кредитирање во третиот квартал од 2022 година, достигнувајќи…
Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…