• март 16, 2022
  • 0 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Бесими: Задолжувањето од 600 милиони евра ќе биде според планираното во Буџетот за 2022

Бесими: Задолжувањето од 600 милиони евра ќе биде според планираното во Буџетот за 2022

Во Буџетот за 2022 година, кој е усвоен во Собранието, предвидено е задолжување од 600 милиони евра. Од нив 545 милиони евра се за покривање на дефицитот, планиран во Буџетот и останатиот дел е за зголемување на депозитите што вообичаено се оставаат на крајот на годината за наредна година за резерви.

Ова го истакна министерот за финансии Фатмир Бесими во гостување на 24 Анализа, потенцирајќи дека она што државата годинава ќе се задолжи се 600 милиони евра.

Предвиденото задолжување, како што напомена, можеби ќе се прави на надворешниот пазар, со оглед на актуелните состојби и движењата на надворешниот пазар, а со цел да се остави повеќе средства на домашниот пазар за економијата. Но, посочи дека не е исклучено и да се направи дел на надворешниот, дел на домашниот пазар.

Тој наведе се прават сите подготовки за издавање на Еврообврзница, која е планирана со Буџетот за 2022 година.

„Подготвено е се. Се анализираат сосотојбите за да се излезе на пазарот тогаш кога ќе има најповолни услови, односно да се постигне најниска цена, со оглед на тоа што условите се сега сменети и каматните стапки, односно за разлика од минатата година тие се повисоки. Ние како држава немаме проблем со ликвидноста, не се брзаме дека мора да го направиме тоа денес, утре. Чекаме кога е најповолен момент и согласно експертските препораки, тие што ги следат движењата, тогаш да го направиме тоа, изјави минитерот.

Рече дека тоа се прави со надворешните конзорциуми со кои се врши подготовката за издавање на Еврообврзницата, со кои се спроведени успешни процеси, како и последната издадена Еврообврзница од минатата година со историски најниска каматна стапка

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…