+

+СветТОП ВЕСТИ

Компанија одлучи: „Бесплатно сместување во Тенерифе е можно – под еден услов“

BiznisPRO
Полската компанија Fotoeid (PhotoAid) им дозволува на своите вработени да престојуваат бесплатно до три недели во нејзиниот стан во Тенерифе, но да работат додека се...
+Македонија

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

BiznisPRO
Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за...
+ВО ФОКУСОТМакедонија

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

BiznisPRO
Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари...
+ТОП ВЕСТИ

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

BiznisPRO
Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од месец март ќе изнесува 20.175 денари. Ова значи дека граѓаните добиваат повисоки плати...
+ВО ФОКУСОТМакедонија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

BiznisPRO
АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е намената за домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за...
+МакедонијаТОП ВЕСТИ

Во јануари: Годишен раст од 4,5% на вкупните депозити и од 8,5% на вкупната кредитна поддршка

BiznisPRO
Анализирано на годишна основа, вкупните депозити бележат раст од 4,5%, кој во поголем дел се должи на повисоките депозити на секторот домаќинства. На годишна основа,...
+ВО ФОКУСОТМакедонија

Падна одлука: Поскапуваат горивата

BiznisPRO
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во...
+ВО ФОКУСОТМакедонија

Ново значително поевтинување на горивата

BiznisPRO
Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за 2,50 ден/лит. Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) се намалува за 2,00...
+ВО ФОКУСОТМакедонија

Лукаревска: Воведуваме „е-фактура“ во борбата против сивата економија

BiznisPRO
Во поглед на сивата економија имаме предизвици, што значи дека ќе имаме и нови проекти во оваа насока, рече директорката на УЈП Сања Лукаревска за...