ВО ФОКУСОТ

БанкарствоВО ФОКУСОТМакедонија

Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

Бизнис про
До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување на лична карта или со аплицирање онлајн, па така десетици граѓани од Македонија...
ВО ФОКУСОТЕнергетикаМакедонија

Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има најевтини горива во регионот

Бизнис про
Српските медиуми ги информираа своите граѓани дека во Македонија горивата се најевтини од сите земји во близина. Пресметките покажуваат дека во земјава се точи најевтин...
ВО ФОКУСОТМакедонија

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Бизнис про
Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на...
АнализаВО ФОКУСОТМакедонија

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Бизнис про
Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во...
БанкарствоВО ФОКУСОТ

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Бизнис про
Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел...
АнализаВО ФОКУСОТМакедонија

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Бизнис про
Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената...
ВО ФОКУСОТМакедонија

АЛКАЛОИД со раст на консолидираниот извоз од над 28 %, со 47 нови вработувања во земјава и инвестиции од 5,6 милиони евра во периодот јануари – март 2023 г.

Бизнис про
АЛКАЛОИД со раст на консолидираниот извоз од над 28 %, со 47 нови вработувања во земјава и инвестиции од 5,6 милиони евра во периодот јануари...
ВО ФОКУСОТМакедонија

Ни доаѓа продолжен викенд, а ова се преостанатите неработни денови за 2023

Бизнис про
Следниот неработен ден е први мај кој се паѓа во понеделник со што практично не’ очекува уште еден продолжен викенд. Ова се сите неработни денови...
ВО ФОКУСОТМакедонија

Добра вест: Почна исплатата на пензиите

Бизнис про
Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 25.04.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец април. Подигнувањето на пензиите преку...
ВО ФОКУСОТМакедонија

Нова цена на горивата

Бизнис про
Денеска на редовна седница на Регулаторната Комисија за Енергетика се очекува да бидат објавени новите цени на горивата во Македонија. Во моментов на лондонската берза...