• септември 23, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Доаѓа време на финансиска неизвесност и задолженост со што се влегува во вртлог – Од едно место земате нов за да го исплатите долгот, за тоа во таа умешност најважно е пред себе да ја имате вистинската информација која ќе ве извести каде и колку сте задолжени

Доаѓа време на финансиска неизвесност и задолженост со што се влегува во вртлог – Од едно место земате нов за да го исплатите долгот, за тоа во таа умешност најважно е пред себе да ја имате вистинската информација која ќе ве извести каде и колку сте задолжени

Не трчајте од шалтер до шалтер, од банка до банка, од извршител до присилни наплаќачи и не нервирајте се ако морате да чекате само за една потврда за тоа дали, кому и колку должите.

Оваа реакција доаѓа од Македонското кредитно биро кое ги поседува извештаите за обврските на правните и физички лица за секоја од изминатите години. Верувале или не, само со еден клик или за неколку минути можете преку компјутер или на рака, да ја имате потврдата за вашите финансиски обврски, со целосно почитување на тајноста на податоците. Јас се уверив, проверете и вие!

Сите ние имаме потреба од дополнителни финансии и кредити за разни намени, па затоа, пред да ни се одобри кредитот, на секој од нас се бара потврда колку сме задолжени и дали се подмирени сите финансиски обврски во определен рок. Затоа и банките се најголеми и најчести корисници на овие систематизирани информации од Македонското кредитно биро. За ваша информација, во оваа група корисници на извештаите на Македонско кредитно биро се вбројуваат и финансиските друштва, телекомуникациските оператори, штедилниците, како и голем број компании од секторите за потрошувачки добра и малопродажба.

Истражувајќи, дојдов до информација дека Македонското кредитно биро – МКБ е првата и единствена институција од овој тип, која управува со единствен систем што врши собирање, обработување и размена на податоци за обврските на правните и физичките лица и која дава информации за задолженоста и редовноста во измирувањето на обврските. Базата на податоци се ажурира на дневно и месечно ниво во зависност од типот на податоците и нуди единствени можности за заштита од ризично работење.

Извештаите на МКБ кои се единствени на пазарот содржат податоци за задолженоста и редовноста во исполнувањето на обврските – по основ на кредити, жирантства, гаранции, акредитиви, заеми, платежни картички, лимити на трансакциски сметки, финансиски лизинг, осигурување, но и обврски по основ на даноци, телекомуникациски услуги, услуги од областа на енергетиката, комунални давачки, такси, придонеси, обврски по основ на користење на други услуги, како и податоци за блокада на трансакциска сметка во реално време, со детали за секоја блокада поединечно.

Анализирајќи го досегашното работење на оваа институција, ќе увидите дека во нејзиното работење се посветува значајно внимание на зголемување на веќе постоечката голема база на податоци за да се понудат нови квалитетни производи и услуги усогласени со најдобрите светски практики.

Овие времиња на светска економска и енергетска криза, ја разнишаа општата финансиска состојба во светот и донесоа несигурност и ризик во секојдневието на граѓаните и работењето на компаниите. Затоа, информациите кои се нудат преку оваа институција можат да му помогнат на секој поединец и компанија да не дојде до презадолжување и нарушување на ликвидноста во работењето. Да не оставаме сѐ на случајноста, туку навреме да ги спречиме непожелните финансиски состојби.

Денес со право може да се каже дека Македонско кредитно биро е веродостојна слика на нашиот личен и деловен карактер. Колку пати сте се посомневале дали деловниот партнер ќе ги плати преземените обврски. Во Кредитното биро знаат да кажат дека информациите за бонитетот на вашите идни деловни партнери се слика за личната лежерност, деловната ноншалантност и сериозност во сфаќањето на вашите деловни односи.

Како што велат во Македонското кредитно биро „Моќта на вистинската информација” – располагајте со вистинските информации и носете сигурни деловни одлуки.

Image by Freepik

Поврзани соддржини

Објавени се новите цени на горивата: Бензинот поевтинува, но дизелот поскапува – Еве ги новите цени

Објавени се новите цени на горивата: Бензинот поевтинува, но…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Се готви нова цена на горивата во Македонија – Нафтата на светските берзи во голем пад

Се готви нова цена на горивата во Македонија –…

Во понеделник РКЕ ќе донесе одлука за нови цени на горивата во…
Weekend.15 го отвори најголемиот познавач на тајните служби и Мосад

Weekend.15 го отвори најголемиот познавач на тајните служби и…

Вчера спектакуларно беше отворен  Weekend.15, а за одличната забава во свој уникатен…
„Грин Mашинс“ се покажаа одлично пред словенечките комунални служби – реализирана практична презентација во Ново место

„Грин Mашинс“ се покажаа одлично пред словенечките комунални служби…

Петнаесетина претставници на комунални претпријатија од словенечки општини деновиве присуствуваа на практична…
ССК и Бизнис Академија Смилевски заеднички ќе инвестираат во човечкиот капитал

ССК и Бизнис Академија Смилевски заеднички ќе инвестираат во…

Унапредување на соработката меѓу научно-истражувачката дејност и приватниот сектор со цел инвестирање…
Драстичен пад на цената на нафтата на светските берзи, расте доларот

Драстичен пад на цената на нафтата на светските берзи,…

Голем пад на нафтата на светските берзи. Цената на барел нафта од…
Силен раст на доларот, фунтата долго не била толку блиску

Силен раст на доларот, фунтата долго не била толку…

Вредноста на британската фунта денеска падна под симболичната вредност од 1,1 долар…
Wizz Air најави проширување на својата мрежа во Италија

Wizz Air најави проширување на својата мрежа во Италија

Wizz Air, најбрзо растечката и најодржливата авиокомпанија во Европа, најавува дополнително проширување…
Американските стопански комори обединети за подобрување на регионалното бизнис опкружување

Американските стопански комори обединети за подобрување на регионалното бизнис…

Американските стопански комори на Република Северна Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Косово…
Нова #РамкаЗаПомош на НЛБ Групацијата: 100.000 евра за поддршка на одржливите идеи од регионот

Нова #РамкаЗаПомош на НЛБ Групацијата: 100.000 евра за поддршка…

По двата исклучително успешни циклуси за време на пандемијата, проектот на НЛБ…
Следува предвремена исплата на септемвриските пензии и нивно покачување од речиси 7 отсто

Следува предвремена исплата на септемвриските пензии и нивно покачување…

На денешната седница, беше усвоена редовната Информација за исплата на пензии за…
Во Хрватска килограм кашкавал се продава за 3000 денари, а кај нас ближи 750

Во Хрватска килограм кашкавал се продава за 3000 денари,…

Се намалува бројот на крави, овци, кози во државата, млеко има сè…