Доларот „падна“, еврото на на најниско ниво во последните 5 години

Доларот денеска малку се повлече од својот 20-годишен максимум, но април сепак ќе заврши со највисок месечен раст во последната деценија, поттикнат од облозите на играчите на пазарот дека референтните каматни стапки во САД значително ќе се зголемат, но и поради нивната загриженост за економскиот раст во Европа и Кина.

Американската валута растеше секоја недела во април, зголемувајќи се на повеќе од 130 јени во однос на нејзиниот јапонски ривал оваа недела за прв пат од 2002 година, по одлуката на Банката на Јапонија (БОЈ) да се држи до својата политика за супер ниски приноси.

Индексот на доларот, кој по падот на јенот достигна највисоко ниво во последните две децении од 103,93 поени, денеска падна на 103,40 поени, но овој месец зајакна за повеќе од 5,1 отсто.

Можеби ќе ве интересира...

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

BiznisPRO

Државата застана на патот на „нефер профит“

BiznisPRO

Ќе се преиспитува работењето: Најголемата крипто берза размислува за ЦЕЛОСНО ПОВЛЕКУВАЊЕ ОД РУСИЈА

BiznisPRO