Еве зошто е зголемен извозот од Германија

Извозот од Германија на почетокот на годината порасна повеќе од очекуваното благодарение на растот на побарувачката од членките на ЕУ и Кина, покажуваат податоците на Федералниот завод за статистика.Според објавените податоци, извозот во јануари е повисок за 6,3 отсто во однос на претходниот месец, додека аналитичарите предвидуваа раст од 1,5 отсто.

Увозот во Германија во јануари е зголемен за 3,6 отсто во однос на декември, додека аналитичарите предвидуваа раст од 1,8 отсто.

Остварениот суфицит во јануари изнесувал 27,5 милијарди евра, а во декември 23,3 милијарди евра.

Можеби ќе ве интересира...

Доларот благо ослабе, трговците воздржани пред состанокот на ФЕД

BiznisPRO

„Брако“ со возилата „Грин Машинс“ од утре учествуваат на престижниот ИФАТ саем во Минхен

BiznisPRO

Volkswagen минатата година ја надмина Tesla по продажба на нови електрични возила во Германија

BiznisPRO