Финска подготвува нов закон за работни односи: Казна од 200 евра за работниците доколку учествуваат во нелегални штрајкови

Финската влада планира да го ограничи правото на штрајк со нови закони, а има намера да воведе парична казна од 200 евра за вработените доколку учествуваат во такви акции кои судот ги прогласи за незаконски, соопшти финската национална радиодифузна компанија ILE (YLE) објави денеска.

Министерот за вработување Арто Сатонен денеска го објави новиот закон и рече дека владата ќе го ограничи времетраењето на политичките штрајкови на 24 часа.

Тој додаде дека правото на штрајк ќе остане непроменето, особено кога станува збор за несогласувања меѓу вработените и работодавачите за платите.

Владата изјави дека е неодржливо за финската економија политичките штрајкови, чии цели се протести против владините политики, да предизвикуваат „несразмерна финансиска штета на приватните компании“.

Финските синдикати протестираат против владините реформи на трудот и намалувањето на социјалната помош со месеци, што доведе до неколку големи штрајкови во јануари и февруари, ветувајќи дека ќе продолжат со интензивирање на активностите доколку владата не ги промени своите планови.

Британската агенција забележува дека финската економија во последно време не оди добро, па четирипартиската коалиција, која минатата година ја презеде власта, вети дека ќе го запре акумулацијата на јавниот долг.

Можеби ќе ве интересира...

ПАЃААТ ЦЕНИТЕ НА НАФТАТА: Силниот долар ја намали вредноста на барелот

BiznisPRO

Русија и Кина ја надминаа планираната трговска размена

BiznisPRO

Овој вирус краде пари од банкомати – и е 99 отсто успешен

BiznisPRO