• ноември 21, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Германската економија на тест: Од јануари цената на енергијата ќе се зголеми за 54 отсто

Германската економија на тест: Од јануари цената на енергијата ќе се зголеми за 54 отсто

Имено, многу домаќинства во Германија ќе претрпат нов удар во јануари во вид на зголемени сметки за енергија, бидејќи добавувачите на електрична енергија и гас се соочуваат со повисоки пазарни цени на големо и зголемени мрежни трошоци.

– Нивото на цените на енергијата е историски високо и ја намалува куповната моќ на домаќинствата – изјави Торстен Шторк, експерт за енергија од порталот Verivox.

Порталот, инаку, следел 800 добавувачи на електрична енергија и 700 снабдувачи со гас и открил дека 137 регионални енергетски оператори се подготвуваат да ги зголемат цените во просек за околу 61%, додека 167 германски снабдувачи со гас планираат да ги зголемат цените за околу 54%.

Ваквиот драматичен пораст на цените во Германија следи по зависноста од рускиот гас и пониското нуклеарно производство во Франција, која се бори да ги рестартира сите свои реактори пред зимата.

Експертите велат дека енергетската инфлација најверојатно ќе продолжи и покрај пакетот итни мерки на владата. Имено, германските власти интензивно подготвуваат план народот и стопанството да дојдат до готовина во случај на прекини на струја.

Сепак, и покрај кризата, Германците неодамна одлучија да воведат „историски голем“ детски додаток.

Поврзани соддржини

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна,…
Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

Дали треба да се стави крај на манипулациите со…

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување…
Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога…

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано…
Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи…

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната…
Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите…

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД…
Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт од 07ми до 09ти јуни

Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт…

Бизнис светот е синергија на упорност, визија, партнерство, но и квалитетни услуги…
Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има најевтини горива во регионот

Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има…

Српските медиуми ги информираа своите граѓани дека во Македонија горивата се најевтини…
Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова…

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од…
Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа…

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани…
Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи…

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи…
Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан…

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град…
Оддржана констутивна седница на НАТТА

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за…