ГРЕШКА ДОЗВОЛИ НА КЛИЕНТИТЕ ДА ПОВЛЕЧАТ 40 МИЛИОНИ ОД БАНКОМАТИ! Веста за настанот се прошири како шумски пожар: во земјата настана ОПШТА ХИСТЕРИЈА

Најголемата државна банка во Етиопија се обидува да врати големи суми пари што ги подигнале клиентите поради системска грешка!

Корисниците во саботата открија дека можат да подигнат повеќе готовина отколку што имаат на нивните сметки во Комерцијалната банка на Етиопија.

– Повеќе од 40 милиони долари се повлечени од сметката или префрлени во други банки – јавуваат локалните медиуми.

На банката и требаа неколку часа да разбере што се случува и да ги запре трансакциите.

– Најголем дел од парите од банката ги подигнаа студентите – изјави во понеделникот пред новинарите претседателот на банката, Абе Сано.

Вестите за прекинот се проширија низ универзитетите главно преку апликации за пораки и телефонски повици.

Се формираа долги редици на банкоматите на кампусот.

Студентот, кој го посетува Технолошкиот институт на Универзитетот Џима, за медиумите изјави дека „не верувал“ дека е вистина кога пријателите му рекле дека може да подигне големи суми од банкомат или да префрли пари на друга сметка користејќи ја апликацијата на банката.

Друг студент, кој го посетува Универзитетот Дила во јужна Етиопија, рече дека неговите врсници земале пари од банкоматот помеѓу полноќ и 2 часот по полноќ по локално време.

Повеќе од 38 милиони луѓе имаат сметки во Комерцијалната банка на Етиопија, основана пред 82 години.

Сано не кажа точно колку пари се повлечени за време на инцидентот, но нагласи дека загубата е мала во споредба со вкупната актива на банката. Тој исто така изјави дека банката не била погодена од сајбер нападот и дека клиентите не треба да се грижат бидејќи нивните лични сметки се недопрени.

Најмалку три универзитети издадоа изјави во кои ги советуваат студентите да ги вратат парите што можеби не ги добиле од CBE.

– Секој што ќе ги врати парите нема да одговара за кривично дело – рече Сано.

Засега не е јасно колку досега биле успешни обидите на банката да си ги врати парите.

Студент од Универзитетот Џима во понеделникот изјави дека не слушнал некој да ги врати парите, но додаде дека видел полициски возила на кампусот. Претставник на Универзитетот Дила рече дека вработените во банката биле во кампусот и собирале пари кои некои студенти доброволно ги вратиле.

Можеби ќе ве интересира...

Џеф Безос ги продаде акциите на Амазон за околу 2 милијарди долари

BiznisPRO

Чешка објави тендер за нов нуклеарен реактор – за Русите – забрането

BiznisPRO

„Нов чекор кон одржлива иднина“ – Отворена првата фабрика на Тесла во Европа

BiznisPRO