• март 17, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

ИНВЕСТИЦИИ ОД 88 МИЛИЈАРДИ ЕВРА Технолошкиот гигант гради фабрика за чипови во Германија

ИНВЕСТИЦИИ ОД 88 МИЛИЈАРДИ ЕВРА Технолошкиот гигант гради фабрика за чипови во Германија

Американскиот технолошки гигант Интел најави дека ќе изгради голем комплекс за производство на чипови во Германија.

Најавено е дека ова е прва фаза од планираните инвестиции во Европа, кои во следните десет години треба да достигнат 88 милијарди долари.

Првата фаза предвидува 33 милијарди евра инвестиции, вклучително и 17 милијарди евра за фабрики во Германија, кои треба да ја задоволат растечката побарувачка за чипови за компјутери, автомобили, паметни телефони и други уреди и да ја намалат зависноста на Европа од азиските добавувачи на долг рок.

Изградбата на две фабрики во Магдебург, Германија, ќе отвори 7.000 работни места во градежништвото, 3.000 постојани работни места за сопствени потреби и уште десетици илјади работни места со добавувачи и партнери, се вели во извештајот.

Дополнителни 12 милијарди евра ќе бидат инвестирани во погони во Ирска, што вкупните инвестиции на Интел во таа земја-членка на ЕУ ќе им донесе повеќе од 30 милијарди евра.

Интел преговара и со Италија, за потенцијална инвестиција до 4,5 милијарди евра во инженерски центар за поддршка на производството на чипови, кои планираат да го отворат меѓу 2025 и 2027 година.

Во Франција, Интел планира да го изгради својот нов европски истражувачки центар, кој ќе отвори 1.000 нови високотехнолошки работни места.

Изборот падна на тие локации откако некои влади во ЕУ, вклучително и италијанската, на американскиот гигант му понудија големи стимулации за да ги привлечат неговите инвестиции.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…