Изминатото деноноќие произведени се 7.616 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 20.11.2022 година произведе 7.616 MWh електрична енергија.

Во Термоелектраните произведени се 5.643 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 1.973 MWh.

Во изминатото деноноќие ЕСМ набави 3.160 MWh електрична енергија.

* Податоците се преземени од Диспечерски извештај на АД ЕСМ за 20.11.2022 година.

Можеби ќе ве интересира...

Сладоледот од CERMAT, она слатко и вкусно задоволство се искачи на врвот оваа година и ја зема наградата Производ на годината за 2023 во Австралија

BiznisPRO

Пет отсто ДДВ за струјата ќе остане до крајот на годината – се крчка нова цена на електричната енергија

BiznisPRO

Денот на инвеститорите на НЛБ ги собра светските инвеститори, аналитичари, финансиски експерти и клучните бизнисмени од регионот

BiznisPRO