• ноември 3, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

„Јунајтед груп“ станува член на Извршниот одбор на ЕТНО

„Јунајтед груп“ станува член на Извршниот одбор на ЕТНО

Јунајтед Груп, водечкиот снабдувач на телекомуникациски услуги и медиуми во Југоисточна Европа, објави дека е избран за еден од 13-те члена на Извршниот одбор на ЕТНО (Европската асоцијација на оператори на телекомуникациски мрежи) меѓу Telecom, Orange, Telefonica, BT, Telenor, Telia, TAG и КПН.

За време на генералното собрание на Европската асоцијација на оператори на телекомуникациски мрежи во Скопје, Северна Македонија, ЕТНО ја одобри стратегиската ориентација и управување за 2023 година и донесе неколку одлуки за управување.

„Среќни сме што работиме со европските институции како ЕТНО за да изградиме подобра законска и регулаторна рамка која ќе обезбеди поттик за телекомуникациските компании да инвестираат во најсовремена инфраструктура и подобрени дигитални услуги за нашите потрошувачи. Ова е јасно признание за вредноста на Јунајтед Груп во европскиот дигитален екосистем“, изјави Драгица Пилиповиќ Чафи, Потпретседател на Јунајтед Груп за корпоративни прашања.

Во следните три години д-р Жанет Захариева, главен советник во Виваком, ќе ја претставува Јунајтед Груп во Одборот на асоцијацијата, заедно со другите водечки провајдери на дигитални мрежи и услуги.

ЕТНО е главна група за креирање на политики за европските електронски комуникациски оператори. Нејзините членови се столбот на дигиталниот напредок на Европа. Назначувањето и дава на Јунајтед Груп место на масата за клучни политички одлуки кои влијаат на иднината на телекомуникацискиот сектор.

Преку ова назначување, Јунајтед Груп активно ќе учествува во креирањето на иднината на телекомуникацискиот сектор и ќе придонесе за целите на ЕТНО за 2023 година, кои вклучуваат зајакнување на заедниците преку пристап до инклузивна дигитална инфраструктура и услуги, истовремено овозможувајќи драматично намалување на емисиите на јаглерод.

За Јунајтед Груп

Јунајтед Груп, со седиште во Холандија, во чии рамки работи Тотал ТВ во нашата земја, е водечки телекомуникациски и медиумски оператор во Југоисточна Европа. Активна во осум земји, компанијата има приближно 15 милиони корисници и повеќе од 15.500 вработени. Таа генерира приближно 2,5 милијарди евра годишни приходи. Јунајтед Груп има најширока мрежна покриеност во регионот и им нуди на корисниците најатрактивниот избор на ТВ содржини од целиот свет. Значајните инвестиции во дигиталната инфраструктура, содржината и технологијата обезбедуваат извонредност на производите и услугите што ги обезбедува на клиентите. Јунајтед Груп е во мнозинска сопственост на BC Partners, една од најголемите светски инвестициски компании, од март 2019 година.

За повеќе информации, посетете ја https://united.group

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…