„Најголемиот пад во историјата“: Германскиот гигант тоне

Германскиот гигант за недвижности Vonovia пријави загуба од речиси седум милијарди евра во 2023 година, што ја одразува кризата во секторот во услови на високи трошоци за задолжување и изградба.

Минатогодишната загуба од 6,76 милијарди евра беше десет пати поголема отколку во 2022 година, кога Европската централна банка (ЕЦБ) почна да ги зголемува каматните стапки за да ја ограничи инфлацијата во еврозоната, означувајќи го крајот на деценискиот бум на имотот.

Минатата година Vonovia отпиша 10,7 милијарди евра вредни 500.000 станови, со што вредноста на портфолиото се намали за 11,4 отсто, на 84 милијарди евра.

„Падот на вредноста е најголем во нашата историја“, изјави главниот извршен директор Ролф Бух за новинарите во четвртокот вечерта на итна конференциска повик.

Имаше знаци на стабилизација, рече Бух, отфрлајќи го прашањето за прогнозата со напомена: „Јас не сум пророк“.
Воновиа ќе продолжи да продава станови за да го намали долгот, соопшти менаџментот.

Податоците истакнуваат криза во целиот сектор обележана со стечај, остар пад на трансакциите, пониски цени за метар квадратен и кратење на работни места во градежната индустрија.

Секторот на недвижности вреди 670 милијарди евра и е клучен столб на германската економија, бидејќи вработува десетина работници и создава речиси една петтина од додадената вредност, повеќе од автомобилскиот сектор, покажуваат податоците на здружението ЗИА.

Двата најголеми конкуренти на Vonovia, LEG Immobilien и TAG Immobilien, оваа недела објавија дека лани работеле во црвено, со што загубата на „тројката“ се искачи на 8,7 милијарди евра.

Можеби ќе ве интересира...

Американ ерлајнс купува 260 нови авиони од Боинг, Ербас и Ембраер поради зголемената побарувачка

BiznisPRO

Нови цени на горивата во Македонија

BiznisPRO

Wizz air доби награда како една од топ 5 најбезбедни нискобуџетни авиокомпании

BiznisPRO