Најниска цена на гасот во последните месеци

Цената на природниот гас во Европа денеска падна на најниско ниво за повеќе од половина година.

Утрото холандскиот TTF node мораше да плати 25,82 евра за мегават-час, објави германската новинска агенција dpa.

Аналитичарите го објаснуваат падот главно на скромната економска активност во ЕУ.

Во последниот квартал од минатата година, потрошувачката на природен гас во германската индустрија била за 16 отсто помала од просечната потрошувачка помеѓу 2018 и 2021 година.

Намалена е и потрошувачката во домаќинствата, за што, меѓу другото, придонесе и натпросечно високата температура на воздухот.

Цената на природниот гас во Европа нагло порасна по рускиот напад на Украина.

Во 2022 година требаше да се платат повеќе од 300 евра за мегават час.

По смирувањето на економската состојба, цената почна да паѓа; кон средината на минатиот февруари падна под 50 евра за мегават-час за прв пат по година и пол.

Можеби ќе ве интересира...

Драстично покачување на горивата: Дизелот поскапува за 10 денари, бензинот за 5,5 денари од литар

BiznisPRO

Цените на нафтата во пораст: Ослободувањето на суровата нафта од стратешките резерви не го постигна саканиот ефект?

BiznisPRO

Цените на нафтата се стабилизираа

BiznisPRO