• март 21, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Никој не го сака нивното злато: Русија има резерви вредни 140 милијарди долари, но никој не ги купува

Никој не го сака нивното злато: Русија има резерви вредни 140 милијарди долари, но никој не ги купува

Како што беше случајот со цената на нафтата, така и цената на златото „дивеа“ откако започна конфликтот меѓу Русија и Украина. Исто како што е случајот со „црното злато“, Русија е рекордер по количината на ова обично, односно поседуваат околу 2.300 тони, што го носи на околу 140 милијарди долари.

Овие огромни резерви се создадени во последната деценија и пол и беа наменети за економската безбедност на земјата, пишува Бизнис Инсајдер.

Но, како и во случајот со нафтата, санкциите и отежнуваат на Русија да ја користи вредноста на своите резерви.

„Токму ова е причината зошто купија злато, таква ситуација денес“, изјави за Блумберг Фергал О’Конор, предавач на Универзитетот Корг, додавајќи дека ако никој не сака да тргува, овие резерви не значат ништо.

Минатата недела сите лостови од руските рафинерии беа забранети на лондонскиот пазар на злато, кој е најважниот центар за трговија со овие стоки во светот, а со тоа Русите беа успешно исклучени од глобалната трговија.

Сенатот на САД го следеше тој потег со нов закон кој ги спречува американските граѓани да вршат какви било трансакции со руско злато.

„Огромните златни резерви на Русија се меѓу ретките средства што Путин може да ги искористи за да спречи колапс на економијата на неговата земја“, рече сенаторот од Мејн, Ангус Кинг.

Тој во изјавата посочи дека со санкционирањето на овие резерви Русија се повеќе се изолира од светската економија, а воената кампања на Путин, која станува се поскапа, ќе станува се потешка.

И без меѓународни купувачи, се чини дека побарувачката за злато на рускиот пазар е се уште висока, барем според изјавите од Централната банка на Русија.

Минатиот вторник банката соопшти дека ќе го прекине редовното купување злато од кредитните институции за да не се натпреварува со побарувачката на домаќинствата во време кога луѓето се тркаат за размена на пропаднати рубљи за златни прачки.

Доколку валутата продолжи да паѓа во однос на американскиот долар, стратегот на Credit Suisse, Золтан Позсар, изјави за Bloomberg дека Русија може да ги искористи своите залихи за ефективно да се врати на златниот стандард, користејќи го како „сидро“ со продажба по фиксна цена во рубли.

Поврзани соддржини

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните…

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои…