• март 21, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Никој не го сака нивното злато: Русија има резерви вредни 140 милијарди долари, но никој не ги купува

Никој не го сака нивното злато: Русија има резерви вредни 140 милијарди долари, но никој не ги купува

Како што беше случајот со цената на нафтата, така и цената на златото „дивеа“ откако започна конфликтот меѓу Русија и Украина. Исто како што е случајот со „црното злато“, Русија е рекордер по количината на ова обично, односно поседуваат околу 2.300 тони, што го носи на околу 140 милијарди долари.

Овие огромни резерви се создадени во последната деценија и пол и беа наменети за економската безбедност на земјата, пишува Бизнис Инсајдер.

Но, како и во случајот со нафтата, санкциите и отежнуваат на Русија да ја користи вредноста на своите резерви.

„Токму ова е причината зошто купија злато, таква ситуација денес“, изјави за Блумберг Фергал О’Конор, предавач на Универзитетот Корг, додавајќи дека ако никој не сака да тргува, овие резерви не значат ништо.

Минатата недела сите лостови од руските рафинерии беа забранети на лондонскиот пазар на злато, кој е најважниот центар за трговија со овие стоки во светот, а со тоа Русите беа успешно исклучени од глобалната трговија.

Сенатот на САД го следеше тој потег со нов закон кој ги спречува американските граѓани да вршат какви било трансакции со руско злато.

„Огромните златни резерви на Русија се меѓу ретките средства што Путин може да ги искористи за да спречи колапс на економијата на неговата земја“, рече сенаторот од Мејн, Ангус Кинг.

Тој во изјавата посочи дека со санкционирањето на овие резерви Русија се повеќе се изолира од светската економија, а воената кампања на Путин, која станува се поскапа, ќе станува се потешка.

И без меѓународни купувачи, се чини дека побарувачката за злато на рускиот пазар е се уште висока, барем според изјавите од Централната банка на Русија.

Минатиот вторник банката соопшти дека ќе го прекине редовното купување злато од кредитните институции за да не се натпреварува со побарувачката на домаќинствата во време кога луѓето се тркаат за размена на пропаднати рубљи за златни прачки.

Доколку валутата продолжи да паѓа во однос на американскиот долар, стратегот на Credit Suisse, Золтан Позсар, изјави за Bloomberg дека Русија може да ги искористи своите залихи за ефективно да се врати на златниот стандард, користејќи го како „сидро“ со продажба по фиксна цена во рубли.

Поврзани соддржини

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…
Утврдени нови цени на горивата

Утврдени нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Во јануари: Годишен раст од 4,5% на вкупните депозити и од 8,5% на вкупната кредитна поддршка

Во јануари: Годишен раст од 4,5% на вкупните депозити…

Анализирано на годишна основа, вкупните депозити бележат раст од 4,5%, кој во…
Во изминатото деноноќие произведени се 17.091 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 17.091 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 20.02.2023 година произведе 17.091 MWh електрична енергија, која е…
Падна одлука: Поскапуваат горивата

Падна одлука: Поскапуваат горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Падна одлука – Нови цени на горивата

Падна одлука – Нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Ново значително поевтинување на горивата

Ново значително поевтинување на горивата

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за 2,50 ден/лит. Малопродажната…