• ноември 10, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

НЛБ Банка го заокружи Месецот на штедење Прогласени победниците и доделени наградите за најдобрите

НЛБ Банка го заокружи Месецот на штедење Прогласени победниците и доделени наградите за најдобрите

Традиционално со свечен настан во НЛБ Галерија, НЛБ Банка го заокружи единаесеттиот по ред „НЛБ Месец на штедење“. На настанот беа прогласени најдобрите ликовни творци на темата „Штедиме и создаваме изуми за подобар свет” и најуспешните основни училишта во креирање „Изум кој ќе го направи светот подобро место за живеење’ .

Годинава на ликовниот конкурс на НЛБ Банка пристигнаа повеќе од 1000 цртежи од деца на возраст од 5 до 15 години, од 40 основни училишта од земјава, а за изборот на победничките 20 цртежи беше задолжена стручната комисија во состав на наши реномирани академски уметници. Уште 10 цртежи беа избрани по пат на јавно гласање на микросајтот Штедење, каде беа објавени пристигнатите ликовни творби. На сите 30 наградени деца, НЛБ Банка им додели благодарница за учество и штедни книшки со влог од 3000 денари.

Во наградниот предизвик на тема „Изум кој ќе го направи светот подобро место за живеење’, основните училишта имаа за задача да направат макета на свој изум кој ќе понуди решение за одржливост и зачувување на животната средина и планетата Земја. Од 40 пристигнати макети, комисијата составена од вработени во НЛБ Банка ги награди трите најдобри и тоа: прва награда во вредност од 3000 евра за ОУ,, Јосип Броз Тито” од с. Жировница, втора награда за ОУ,, Димитар Миладинов” од Скопје во вредност од 2000 евра и трета награда за ОУ,, Блаже Конески” од Велес во вредност од 1000 евра. Наградите на училиштата ги врачи претседателот на Управниот одбор на НЛБ Банка Скопје г.Бранко Грегановиќ

Годинава „НЛБ Месецот на штедење“ кој започна традиционално со претстава со маскотите на детското штедење Тиби и Штуки и забавно едукативна програма за најмалите во просториите на Банката, се одвиваше во периодот од 26 септември до 25 октомври. Во текот на едномесечната кампања беа посетени голем број основни училишта во кои беше изведена едукативната претстава со Тиби и Штуки, а исто така на децата им беа одржани и низа предавања на тема штедење од страна на вработените на Банката.

Изложбата на цртежите ќе биде поставена во НЛБ Галерија, а сите заинтересирани посетители можат да дојдат да ја погледнат секоја работен ден од 8-16 часот.

Поврзани соддржини

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и бензините

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и…

Според информациите дизелот поевтинува за 5 денари, Еуросупер БС-95 ќе се намали…
Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември за субвенционирано снабдување од 1 јануари

Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември…

Субвенционирано снабдување со електрична енергија преку ЕСМ продажба почна од 1 декември…
Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, традиционално присутна на саемот за…
ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи се целосно задоволени со сопствено производство

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата…

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи…
Новогодишна понуда на А1

Новогодишна понуда на А1

Неограничен интернет, 5G, зголемени субвенции за мобилни услуги и A1 Combo Business…
НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал од 2022 година

НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал…

Забрзува растот на зеленото кредитирање во третиот квартал од 2022 година, достигнувајќи…
Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…