Нова цена на горивата

Денеска напладне Регулаторната комисија за енергетика на редовна седница ќе ги утврди новите цени на горивата кои ќе важат од утревечер на полноќ.

Според моменталните цени на светските берзи барел нафта од типот брент чини 111,5 долари, а доларот постојано јакне во однос на другите валути.

Моментално горивата се точат по следните цени: Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 90,50 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 92,50 (денари/литар), Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 87,00 (денари/литар)

Цените на нафтените деривати треба да бидат познати напладне.

Можеби ќе ве интересира...

Одлуки за цените на горивата во Македонија можеби ќе треба да се носат и на дневно ниво: Значително поскапуваат горивата, нафтата на светските берзи расте

Бизнис про

Струја под 80 евра за мегават час за 200 компании од прехранбената индустрија и 600 пекарници

Бизнис про

Германија во очајна потрага: 43,1 отсто од компаниите викаат за работници

Бизнис про