Познатиот бренд ги затвора продавниците низ земјата

The Body Shop објави дека ќе затвори 75 продавници низ Велика Британија и ќе отпушти стотици вработени.

Оваа компанија планира да затвори 489 работни места во следните шест недели, објави Гардијан.

Тоа значи дека низ целата земја, од Свонси до Глазгов, речиси 800 луѓе ќе останат без работа, кога ќе се земат предвид и 300-те отпуштања во седиштето.

Сепак, The Body Shop сè уште ќе задржи 116 продавници во Велика Британија, соопшти административната компанија FRP.

Администраторите најавија затворање на седум продавници во Обединетото Кралство Body Shop минатата недела, но на вработените му рекоа дека уште 75 продавници ќе се затворат во следните четири до шест недели.

За тоа време, Body Shop во Данска прогласи банкрот, како и филијалата во Белгија, со 16 продавници и 50 вработени, а ирската единица се очекува да оди во ликвидација следната недела.

Пред затворањето, компанијата имаше околу 1.000 сопствени продавници ширум светот и уште 1.600 франшизирани филијали.

Можеби ќе ве интересира...

СТРАВ ОД ГЛАД: Војната во Украина ќе го преполови растот на глобалната трговија, на работ на криза со храна

BiznisPRO

Стапи на сила втората фаза од законот за имиграција: Една четвртина од вработените во Германија се мигранти

BiznisPRO

Бахамите, Сејшелите, Белизе и двата острови на Карибите повеќе не се даночни оази за ЕУ

BiznisPRO