• февруари 18, 2022
  • 0 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Проблемите со снабдувањето во Европа би можеле да продолжат во 2023 година, предупреди ММФ

Проблемите со снабдувањето во Европа би можеле да продолжат во 2023 година, предупреди ММФ

Прекините во снабдувањето однесоа дел од економскиот раст на еврозоната минатата година и може да продолжат во 2023 година поради пандемијата, што претставува тест за Европската централна банка, предупреди Меѓународниот монетарен фонд.

„Изгледите за долгорочни проблеми со понудата претставуваат предизвици за креаторите на монетарната политика“, се вели во извештајот на заемодавачот со седиште во Вашингтон.

„Одржувањето на среднорочните инфлациски очекувања стабилни и покрај минливите скокови на инфлацијата, вклучително и поради прекините во снабдувањето и зголемените цени на енергијата, е од клучно значење“.

Во блог пост во кој се сумираат наодите од студијата, директорката на ММФ Кристалина Георгиева и авторите Оја Селасун и Алфред Камер рекоа дека шоковите од страната на понудата се главно привремени и дека платите веројатно ќе се зголемат само умерено.

Поради оваа причина, одлуката на ЕЦБ да одржува адаптивна монетарна политика додека инфлацијата не биде поставена на среднорочна цел од 2% – од повеќе од 5% во моментот – има смисла, велат тие.

Недостигот на работна сила и компоненти, прекините на транспортот и блокадите ја погодија глобалната економија откако избувна кризата со коронавирус. Бидејќи некои од најакутните тешкотии почнуваат да се намалуваат како што паѓаат случаите и многу земји ги олеснуваат ограничувањата, ММФ предупредува дека новите мутации, слични на „омикрон“, ризикуваат дополнително нарушување.

Ограничувањата на понудата го намалија економскиот раст во еврозоната за 20 процентни поени во 2021 година, намалувајќи го производството за 6%. Тие, исто така, ја поттикнаа инфлацијата, генерирајќи околу половина од зголемувањето на цените на производителите, без трошоците за енергија, според ММФ.

Организацијата повика на регулаторни мерки за забрзување на лиценцирањето и логистиката. Владите можат да се потпрат и на фискалната политика, но мора да одлучат каде да ги насочат трошоците за да избегнат понатамошни зголемувања на цените.

Поврзани соддржини

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември…

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето…
Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…