• февруари 18, 2022
  • 0 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Проблемите со снабдувањето во Европа би можеле да продолжат во 2023 година, предупреди ММФ

Проблемите со снабдувањето во Европа би можеле да продолжат во 2023 година, предупреди ММФ

Прекините во снабдувањето однесоа дел од економскиот раст на еврозоната минатата година и може да продолжат во 2023 година поради пандемијата, што претставува тест за Европската централна банка, предупреди Меѓународниот монетарен фонд.

„Изгледите за долгорочни проблеми со понудата претставуваат предизвици за креаторите на монетарната политика“, се вели во извештајот на заемодавачот со седиште во Вашингтон.

„Одржувањето на среднорочните инфлациски очекувања стабилни и покрај минливите скокови на инфлацијата, вклучително и поради прекините во снабдувањето и зголемените цени на енергијата, е од клучно значење“.

Во блог пост во кој се сумираат наодите од студијата, директорката на ММФ Кристалина Георгиева и авторите Оја Селасун и Алфред Камер рекоа дека шоковите од страната на понудата се главно привремени и дека платите веројатно ќе се зголемат само умерено.

Поради оваа причина, одлуката на ЕЦБ да одржува адаптивна монетарна политика додека инфлацијата не биде поставена на среднорочна цел од 2% – од повеќе од 5% во моментот – има смисла, велат тие.

Недостигот на работна сила и компоненти, прекините на транспортот и блокадите ја погодија глобалната економија откако избувна кризата со коронавирус. Бидејќи некои од најакутните тешкотии почнуваат да се намалуваат како што паѓаат случаите и многу земји ги олеснуваат ограничувањата, ММФ предупредува дека новите мутации, слични на „омикрон“, ризикуваат дополнително нарушување.

Ограничувањата на понудата го намалија економскиот раст во еврозоната за 20 процентни поени во 2021 година, намалувајќи го производството за 6%. Тие, исто така, ја поттикнаа инфлацијата, генерирајќи околу половина од зголемувањето на цените на производителите, без трошоците за енергија, според ММФ.

Организацијата повика на регулаторни мерки за забрзување на лиценцирањето и логистиката. Владите можат да се потпрат и на фискалната политика, но мора да одлучат каде да ги насочат трошоците за да избегнат понатамошни зголемувања на цените.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…