РКЕ денеска ќе носи одлука за цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) во текот на денов ќе донесе нова одлука за цената на нафтените деривати што ќе важи од ноќеска на полноќ. Како што посочуваат од РКЕ, исполнети се предусловите за носење нова одлука.

– Предусловите се исполнети, РКЕ ќе има нова одлука за цената на нафтените деривати која ќе биде на сила од 0:01 часот на 1 април, инфрормираат од Регулаторната комисија.

Цените на горивата се носат врз основа на изменетиот Правилник за одредување на малопродажните цени на нафтените деривати со кој РКЕ може секој ден да носи одлуки за промена на цените на горивата доколку пресметката за цената на било кој нафтен дериват оди нагоре или надоле за два денара. За пресметката се зема просекот од претходните петдневни котации на берзата за секој нафтен дериват одделно и воопшто не влијае цената на суровата брент нафта на светскиот пазар.

Можеби ќе ве интересира...

Бензинот достигна 83 денари за литар – ново поскапување од ноќеска!

BiznisPRO

РКЕ – Намалување на дел од дериватите, ова се новите цени кои ќе важат од полноќ

BiznisPRO

Вкупните депозити во март се намалиле за 1,7 отсто, кредитите и натаму во пораст

BiznisPRO