• март 22, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Руската влада уверува дека нема причина за паника, но граѓаните се пречекуваат со празни полици

Руската влада уверува дека нема причина за паника, но граѓаните се пречекуваат со празни полици

Санкциите ја намалија вредноста на рубљата, со што увезената храна значително поскапе

Руската влада инсистира граѓаните на таа земја да не треба да паничат поради достапноста на основните прехранбени производи.

– Целосно ги покриваме нашите потреби за шеќер и хељда. Нема потреба од паника, нема потреба да се трупаат тие стоки. Има доволно за секого – изјави вицепремиерката Викторија Абрамченко (Абрамченко), пренесува Би-Би-Си, повикувајќи се на Интефакс.

Абрамченко рече дека Русија годинава ќе ја зголеми површината на земјиштето што ќе се користи за сеење шеќерна репка и хељда. Таа, исто така, посочи дека санкциите против Русија досега не даваат основа за очекување недостиг на храна.

Таа рече дека Русија го проширува увозот од „пријателските земји“ со цел да ги гарантира залихите на млечни производи, овошје и зеленчук, месо и добиточна храна. Таа ги спомна поранешните советски држави во таа група, како и Турција, Индија и Кина.

Патем, санкциите ја намалија вредноста на рубљата, со што увезената храна значително поскапе. И покрај тврдењата на руските власти, Би-Би-Си објави фотографија од празните полици во еден трговски центар.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…