Рускиот напад веднаш ја намали вредноста на биткоинот за осум проценти

Цената на биткоинот рано утринава падна под 35.000 долари откако рускиот претседател Владимир Путин започна воена операција против Украина.

Според CoinMarketCap, биткоинот вредел 34.969 долари рано наутро, што е за 8% помалку од претходниот ден.

Највредната криптовалута во светот падна под 40.000 долари во текот на викендот и продолжи да се намалува како што се интензивираше украинската криза. Биткоинот изгуби речиси половина од својата вредност од највисокото ниво во ноември минатата година (68.990 долари) поради геополитичките тензии, можноста за зголемување на каматните стапки од страна на Федералните резерви на САД и ограничувањата на дигиталните средства во некои големи светски економии.

Останатите криптовалути, исто така, остро паднаа во четвртокот рано наутро. Ethereum падна за повеќе од 12%, додека dogecoin ослабе за повеќе од 14%. Последната цена на ethereum и dogecoin беше 2.349 долари и 10 центи.

Можеби ќе ве интересира...

Голем пораст на цената на гасот во Европа

Бизнис про

Во Германија 3,4 милиони луѓе ќе добијат по 200 евра: Еве кој има право на отштета

Бизнис про

Citroen беше првиот кој реагираше на купувањето на Twitter од Маск, еве што рекоа

Бизнис про