Тие измислија лек и веднаш станаа највредната европска компанија

Данскиот фармацевтски гигант Ново Нордиск стана највредната европска компанија откако го лансираше лекот за слабеење наречен Вегови.

Ново Нордиск на тој начин го престигна францускиот луксузен конгломерат LVMH.

Акциите пораснаа откако Novo Nordisk го лансираше популарниот лек за слабеење во Велика Британија. Вчера компанијата имаше берзанска вредност од 428 милијарди долари.

Лекот сега е достапен во јавниот здравствен систем на Велика Британија, но и на приватниот пазар.

Вегови се користи за лекување на дебелина и предизвикува луѓето да се чувствуваат сити, што ги тера да јадат помалку и да ослабат.

Оваа дрога стана популарна меѓу јавните личности, а Илон Маск изјави дека е еден од корисниците.

Сепак, експертите предупредуваат дека овој лек, како и другите со иста намена, не е замена за здрава исхрана и вежбање. Анкетираните корисници рекле дека по прекинот на употребата на лекот се враќаат на старата тежина.

Во Британија, пациентите можат да земаат Вег само ако се со прекумерна тежина и имаат здравствени проблеми поврзани со тежината.

Можеби ќе ве интересира...

Илон Маск и официјално стана сопственик на Твитер

BiznisPRO

Binance: Биткоинот поскапе за 1,36 отсто над 41.000 евра

BiznisPRO

„Сакате иста пензија како мажите – работете уште 19 години“

BiznisPRO