Цената на нафтата минатата недела се зголеми за два отсто

Цените на нафтата на ГЛОБАЛ се зголемија минатата недела, враќајќи ги загубите од претходната недела, бидејќи трговците очекуваат Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници да ги задржат ограничувањата на производството во следниот квартал.

На лондонскиот пазар минатата недела цената на барелот порасна за 2,4 отсто, на 83,55 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот порасна за 4,5 отсто, на 79,97 долари.

Во текот на неделата цените се движеа во тесен опсег, а позначително пораснаа, околу 2 отсто, само во петокот.

Тие се поддржани од геополитичките тензии на Блискиот Исток, како и од проценките дека ОПЕК и неговите сојузници од картелот ќе одржат ограничено производство и во вториот квартал. Одлуката треба да биде донесена оваа недела.

Поддршка за цените дава проценката на трговците дека Саудиска Арабија нема значително да ја промени цената на нафтата што им ја продава на азиските клиенти во април.

Од друга страна, значителното зголемување на цените го спречува забавувањето на растот на најголемите светски економии, а со тоа и на побарувачката на нафта.

Можеби ќе ве интересира...

Од ноќеска точиме поевтини горива

BiznisPRO

Курсна листа за 27 март

BiznisPRO

Боинг го отпушти извршниот директор откако панелот на трупот на 737 падна на сред лет

BiznisPRO