Цените на големо во Германија во февруари паднаа за три отсто на годишно ниво

Цените на големо во Германија во февруари паднаа за три отсто на годишно ниво, покажуваат денеска објавените податоци од германската федерална статистичка служба Destatis. Цените на германскиот пазар на големо паѓаат единаесет месеци по ред на годишно ниво, а претходно во јануари паднаа за 2,7 отсто, се наведува на веб-страницата на споменатата организација.

Цените на житариците, непреработениот тутун, семките и сточната храна се намалени за 20,8 отсто, а цените на хемиските производи за 15 отсто или металите и металните руди за 14,4 отсто. Наспроти ова, големопродажните цени на овошјето и зеленчукот се зголемени за 7,3 отсто, на пијалаците за 5,1 отсто, а на тутунските производи за пет отсто.
На месечна основа, големопродажните цени во Германија во февруари паднаа за 0,1 отсто.

Можеби ќе ве интересира...

Страшни сигнали од Германија: Минатата година затворени над 170.000 фирми, најпогодена ГРАДЕЖНАТА ИНДУСТРИЈА

BiznisPRO

Невработеноста во Италија најниска во последните 16 години

BiznisPRO

Рускиот напад веднаш ја намали вредноста на биткоинот за осум проценти

BiznisPRO