• декември 15, 2021
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Централна банка на Англија: Биткоинот може да стане безвреден

Централна банка на Англија: Биткоинот може да стане безвреден

Централната банка на Англија соопшти дека биткоинот може да стане безвреден и дека луѓето кои инвестираат во дигитална валута треба да бидат подготвени да изгубат сè.

Во предупредувањето за потенцијалните ризици за инвеститорите, централната банка се запраша дали има вродена вредност на најистакнатата дигитална валута, чија вредност се искачи на близу 50.000 долари по парче оваа година.

На почетокот на ноември, биткоинот достигна рекордно високо ниво од 67.000 долари, но вредноста драстично се намали откако за првпат се појави веста за новата варијанта на коронавирус, омикрон.

Заменик гувернерот Сер Џон Канлиф рече дека Банката мора да биде подготвена за ризиците поврзани со порастот на криптовалутите по брзиот пораст на нејзината популарност.

„Цените може да варираат доста, а биткоинот теоретски или во пракса може да падне на нула“, изјави Канлиф за Би-Би-Си.

Пазарната капитализација на криптовалутите се зголеми десеткратно од почетокот на 2020 година на околу 2,5 милијарди долари, што претставува околу 1 процент од глобалните финансиски средства. Околу 0,1 отсто од богатството на британските домаќинства е во биткоин и слични криптовалути, како што се етериум и бинанс монета. Дури 2,3 милиони луѓе поседуваат некоја криптовалута, во просек по околу 330 фунти секоја од нив.

Комитетот за финансиска политика на банката, формиран по финансиската криза во 2008 година за следење на ризикот, во понеделникот рече дека има мала директна закана за стабилноста на финансискиот систем на ОК од криптовалутите. Сепак, Комитетот предупреди дека, со сегашната брза стапка на раст, таквите средства би можеле повеќе да се поврзуваат со традиционалните финансиски услуги и веројатно ќе претставуваат голем број ризици.

Најавувајќи го својот редовен преглед на состојбата на финансискиот систем, Банката соопшти дека главните институции треба внимателно да пристапат кон прифаќањето на криптовалутите и дека треба да обрнат големо внимание на нивните случувања на пазарот.

„Потребни се подобрени регулаторни рамки и рамки за спроведување на законот, и домашно и на глобално ниво, за да се влијае на развојот на овие брзорастечки пазари и да се управуваат ризиците и да се поттикнат одржливите иновации и да се одржи поширока доверба во интегритетот и финансискиот систем“, се вели во соопштението на Банката на Англија.

Поврзани соддржини

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна,…
Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

Дали треба да се стави крај на манипулациите со…

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување…
Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога…

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано…
Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи…

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната…
Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите…

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД…
Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт од 07ми до 09ти јуни

Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт…

Бизнис светот е синергија на упорност, визија, партнерство, но и квалитетни услуги…
Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има најевтини горива во регионот

Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има…

Српските медиуми ги информираа своите граѓани дека во Македонија горивата се најевтини…
Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова…

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од…
Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа…

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани…
Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи…

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи…
Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан…

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град…
Оддржана констутивна седница на НАТТА

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за…