Усвоен закон: Неработна недела за трговските работници во Босна

Домот на народите на Парламентот на Федерацијата Босна и Херцеговина (ФБиХ) денеска го усвои предлог-законот со кој, меѓу другото, се предвидува неделите и празниците да бидат неработни за вработените во трговијата.

Беше предложено неработните недели да не важат за цвеќарниците, пекарниците и продавниците за сувенири, објави порталот Кликс.

Законот не треба да важи за продажните објекти лоцирани во железнички и автобуски станици и аеродроми, бензински пумпи, болници, хотели, области на културни и верски објекти, музеи и природни паркови, како и специјализирани продавници поврзани со продажба на гробишта медиуми.

Домот на народите на тој начин ја потврди одлуката на Претставничкиот дом, но тоа сепак не значи дека законот може да се применува, бидејќи треба да следи јавна расправа.

Потоа, ентитетската влада би го усвоила предлог-законот за внатрешна трговија, кој ќе биде испратен во собраниска процедура.

Доколку двата парламентарни дома го прифатат предлогот, законот може да стапи на сила.

Можеби ќе ве интересира...

Еден од најголемите производители на алкохолни пијалоци во Европа прогласи банкрот

BiznisPRO

Годишната стапка на инфлација во Германија во ноември беше потврдена на 3,2 отсто

BiznisPRO

ГЕРМАНСКА КОМПАНИЈА НУДИ РАБОТА ЗА 13.000 РАБОТНИЦИ: Се отвораат многу нови работни места, а ова се најбарани занимања!

BiznisPRO