Во Хрватска килограм кашкавал се продава за 3000 денари, а кај нас ближи 750

Се намалува бројот на крави, овци, кози во државата, млеко има сè помалку, а цената на млечните производи уште ќе расте.

Во Хрватска килограм кашкавал се продава по 50 евра, а кај нас стигна до 750 денари.

И на другите млечни производи цените излегоа од колосек, така овчото сирење се продава од 400 до 600 денари, кравјото од 350 до 450 денари, урдата над 200 денари, а цената на млекото и јогуртот, која постојано се менува во зависност од производителот и од масленост, достигнува и над 70 денари за килограм.

Можеби ќе ве интересира...

Вискито ќе помогне во производството на гориво

BiznisPRO

Утре истекува тендерот на ЕВН Хоум за електрична енергија

BiznisPRO

Пад на цената на нафтата

BiznisPRO