Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е намената за домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални државни субјекти.

Во Термоелектраните произведени се 11.641 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 2.889 MWh.

* Податоците се преземени од Диспечерски извештај на АД ЕСМ за 24.02.2023 година.

Можеби ќе ве интересира...

Германците ова не го виделе повеќе од една деценија: Цената на становите почнува да паѓа, дали може да очекуваме драстично поевтинување и кај нас?

BiznisPRO

Големо поскапување на горивата – Ова се новите цени

BiznisPRO

Нова цена на горивата во Македонија вечерва, повторно голем раст на нафтата на светските берзи

BiznisPRO