• мај 19, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Волстрит нагло падна, крах на трговскиот синџир Таргет

Волстрит нагло падна, крах на трговскиот синџир Таргет

На Волстрит во средата берзанските индекси нагло паднаа, губејќи ги сите добивки од претходниот ден, бидејќи инвеститорите беа загрижени за послабите од очекуваните деловни резултати на големите трговски синџири во САД. Dow Jones падна за 1.164 поени или 3,57 отсто, на 31.490 поени, додека S&P 500 потона за 4,04 отсто на 3.923 поени, а индексот Nasdaq 4,73 отсто, на 11.418 поени.

Најголемиот дневен пад на индексот S&P 500 од јуни 2020 година, меѓу другото, се должи на падот на цената на акциите на Target од 25 отсто, откако малопродажниот синџир објави голем пад на добивката во првиот квартал и предупреди на зголемени трошоци за гориво и транспорт. Ден претходно, најголемиот американски трговски синџир Walmart ги намали проценките за идните профити од истите причини.

Во сите 11 најважни сектори на S&P 500, цените на акциите паднаа, а најмногу во трговијата и потрошувачите, повеќе од 6 отсто. „Овој пад се должи на проценката за тоа како подолгите од очекуваните периоди на инфлација побрза од платите ќе влијаат на трошењето на мало. Резултатите од малопродажните синџири почнуваат да го покажуваат влијанието на слабеењето на куповната моќ на потрошувачите“, вели Пол Кристофер, стратег во инвестицискиот институт Велс Фарго.

Институтот вчера објави дека очекува блага рецесија на американската економија кон крајот на оваа и почетокот на следната година.

Зголемената инфлација, војната во Украина, долготрајното нарушување на синџирот на снабдување, „затворањето“ на кинеските градови поради коронавирусот и заострувањето на монетарната политика на централните банки во последните месеци извршија притисок врз берзите поради страв од забавување на глобалната економија раст. Меѓу најголемите губитници беа акциите на технолошките гиганти. Цените на Apple, Amazon, Nvidia и Tesla паднаа меѓу 5,5 и 7 отсто.

Како резултат на тоа, берзанските индекси ги загубија сите добивки од претходниот ден. Од почетокот на годината, S&P 500 падна за околу 18 отсто, додека индексот Nasdaq потона за 27 отсто. Речиси две третини од акциите на S&P 500 паднаа за 20 отсто или повеќе од нивното највисоко ниво во последните 52 недели.

Цените на акциите вчера паднаа и на европските берзи. Лондонски FTSE индекс се намали за 1,07 отсто на 7.438 поени, додека франкфуртски DAX се лизна за 1,26 отсто на 14.007 поени, а париски CAC 1,20 отсто на 6.352 поени.

Поврзани соддржини

Нов силен пад на нафтата на светските берзи

Нов силен пад на нафтата на светските берзи

Цените на нафтата се лизнаа за повеќе од 6 долари за барел…
Добра вест: Јунската пензија ќе се исплаќа предвреме – еве од кога

Добра вест: Јунската пензија ќе се исплаќа предвреме –…

На денешната седница беше усвоена и Информацијата за исплата на пензии за…
Денеска нова цена на горивата

Денеска нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денес треба да ги утврди новите цени на…
Преку ноќ се случи силен пад на цените на нафтата на светските берзи, биткоинот уште повеќе тоне

Преку ноќ се случи силен пад на цените на…

Цената на нафтата на лондонскиот пазар утринава изнесува 113 долари, што е…
Поскапува дизелот за два денари по литар, сега ќе изнесува 109,5 денари

Поскапува дизелот за два денари по литар, сега ќе…

Цената на дизелот од ноќеска на полноќ се зголемува за 2 денари…
„Брако“ од понеделник на саемот за жичани производи во Диселдорф

„Брако“ од понеделник на саемот за жичани производи во…

Во понеделник „Брако“ со свој штанд ќе им се придружи на најдобрите…
НБРМ: Основната каматна стапка зголемена на 2%, умерено зголемување и кај каматните стапки на депозитите преку ноќ и седумдневниот депозит

НБРМ: Основната каматна стапка зголемена на 2%, умерено зголемување…

Одржана редовната седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка…
Од утре секое домаќинство ќе може да постави фотоволтаик на својот покрив и да го продава вишокот од произведената струја

Од утре секое домаќинство ќе може да постави фотоволтаик…

Министерот за економија Крешник Бектеши информираше дека Министерството за економија ги подготви…
РКЕ објави калкулатор со кој секое домаќинство може само да си направи пресметка за потрошената струја

РКЕ објави калкулатор со кој секое домаќинство може само…

Регулаторната комисија за енергетика објави калкулатор со кој секое домаќинство може само…
Ново значително поскапување на горивата – Дизелот стигна 107, 50 денари

Ново значително поскапување на горивата – Дизелот стигна 107,…

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 од полноќ се…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска Регулаторната Комисија за Енергетика, ќе ја оддржи својата редовна седница на…
Неуромедика гламурозно го прослави јубилејот 30 години

Неуромедика гламурозно го прослави јубилејот 30 години

Вчера, 8 јуни, приватната болница Неуромедика го прослави на највисоко ниво јубилејот…