• мај 19, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Волстрит нагло падна, крах на трговскиот синџир Таргет

Волстрит нагло падна, крах на трговскиот синџир Таргет

На Волстрит во средата берзанските индекси нагло паднаа, губејќи ги сите добивки од претходниот ден, бидејќи инвеститорите беа загрижени за послабите од очекуваните деловни резултати на големите трговски синџири во САД. Dow Jones падна за 1.164 поени или 3,57 отсто, на 31.490 поени, додека S&P 500 потона за 4,04 отсто на 3.923 поени, а индексот Nasdaq 4,73 отсто, на 11.418 поени.

Најголемиот дневен пад на индексот S&P 500 од јуни 2020 година, меѓу другото, се должи на падот на цената на акциите на Target од 25 отсто, откако малопродажниот синџир објави голем пад на добивката во првиот квартал и предупреди на зголемени трошоци за гориво и транспорт. Ден претходно, најголемиот американски трговски синџир Walmart ги намали проценките за идните профити од истите причини.

Во сите 11 најважни сектори на S&P 500, цените на акциите паднаа, а најмногу во трговијата и потрошувачите, повеќе од 6 отсто. „Овој пад се должи на проценката за тоа како подолгите од очекуваните периоди на инфлација побрза од платите ќе влијаат на трошењето на мало. Резултатите од малопродажните синџири почнуваат да го покажуваат влијанието на слабеењето на куповната моќ на потрошувачите“, вели Пол Кристофер, стратег во инвестицискиот институт Велс Фарго.

Институтот вчера објави дека очекува блага рецесија на американската економија кон крајот на оваа и почетокот на следната година.

Зголемената инфлација, војната во Украина, долготрајното нарушување на синџирот на снабдување, „затворањето“ на кинеските градови поради коронавирусот и заострувањето на монетарната политика на централните банки во последните месеци извршија притисок врз берзите поради страв од забавување на глобалната економија раст. Меѓу најголемите губитници беа акциите на технолошките гиганти. Цените на Apple, Amazon, Nvidia и Tesla паднаа меѓу 5,5 и 7 отсто.

Како резултат на тоа, берзанските индекси ги загубија сите добивки од претходниот ден. Од почетокот на годината, S&P 500 падна за околу 18 отсто, додека индексот Nasdaq потона за 27 отсто. Речиси две третини од акциите на S&P 500 паднаа за 20 отсто или повеќе од нивното највисоко ниво во последните 52 недели.

Цените на акциите вчера паднаа и на европските берзи. Лондонски FTSE индекс се намали за 1,07 отсто на 7.438 поени, додека франкфуртски DAX се лизна за 1,26 отсто на 14.007 поени, а париски CAC 1,20 отсто на 6.352 поени.

Поврзани соддржини

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и бензините

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и…

Според информациите дизелот поевтинува за 5 денари, Еуросупер БС-95 ќе се намали…
Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември за субвенционирано снабдување од 1 јануари

Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември…

Субвенционирано снабдување со електрична енергија преку ЕСМ продажба почна од 1 декември…
Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, традиционално присутна на саемот за…
ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи се целосно задоволени со сопствено производство

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата…

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи…
Новогодишна понуда на А1

Новогодишна понуда на А1

Неограничен интернет, 5G, зголемени субвенции за мобилни услуги и A1 Combo Business…
НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал од 2022 година

НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал…

Забрзува растот на зеленото кредитирање во третиот квартал од 2022 година, достигнувајќи…
Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…