• март 23, 2022
  • 8 ДВЕ МИНУТИ ЧИТАЊЕ

АмЧам Трговска мисија – Нов импулс во трговските односи на двете соседни земји

АмЧам Трговска мисија – Нов импулс во трговските односи на двете соседни земји

АмЧам Северна Македонија и АмЧам Грција, со посредство и поддршка од амбасадите на САД во Скопје и Атинаја организираа својата прва трговска мисија, наречена “Business Beyond Borders” на компании од Република Грција во Република Северна Македонија. На настанот учество земаа околу 60-тина претставници од македонската и грчката бизнис заедница, а беа организирани и околу 40 (B2B и B2G) состаноци.

Во своето воведно обраќање, претседателот на одборот на директори на Американската стопанска комора во Северна Македонија, г-дин Драган Давитков, овој настан го оцени како исклучителна можност” која ќе придонесe за зајакнување на економските односи помеѓу двете земји,истовремено поттикнувајќи лични пријателства, долгорочни партнерства и секако, размена на искуство и знаење помеѓу членките на двете АмЧам организации.

Неговиот колега г-дин Николаос Бакатселос, претседател на Американско-грчката стопанска комора, ги пофали напорите на Северна Македонија за привлекување на грчките инвеститори, истакнувајќи го нејзиното значење како „порта за Грција кон пазарите на Европа“.

Амбасадорот на САД во Северна Македонија, г-ѓа Кејт Мари Брнз, го истакна своето задоволство од одржувањето на настанот и го нарече јасен доказ за напредокот во односите помеѓу Северна Македонија и Грција во периодот пост Преспанскиот договор. Таа исто така посочи дека Северна Македонија е позиционирана за да биде срцето на трговијата на Балканскиот регион и дека со ваквиот тип на прогресивни соработки се поставуваат темелите на идниот долгорочен мир и развој на регионот“.

Заменик-шефот на дипломатската мисија на Амбасадата на Грција во Скопје, г-ѓа Џина Андреади, потенцираше дека трговската мисија не само што отвара простор за засилена билатерална соработка помеѓу Грција и Северна Македонија, туку и овозможува трилатерална соработка на двете страни со Соединетите Американски Држави.

Вицепремиерот за економски прашања во Владата на Северна Македонија, г-дин Фатмир Битиќи, како активен поддржувач на трговската мисија уште од нејзините почетни фази, истакна дека „сведочиме на полниот потенцијал на едно големо пријателството“, посебно осврнувајќи се врз можностите и поволностите кои Северна Македонија им ги нуди на странските инвеститори и презентирајќи дел од активностите со кои државата се позиционира на картата на најдобри инвестициски дестинации во регионот.

На настанот присуствуваше и заменик-шефот на дипломатската мисија на Амбасадата на САД во Атина, г-дин Дејвид Бургер, кој, нагласувајќи ја улогата на САД во засилувањето на соработката во регионот, го изрази своето задоволство од улогата на двете АмЧам организации присоздавањето на регионална економска синергија“, потенцирајќи ја важноста на Солун и солунското пристаниште за трговијата и економскиот развој на двете земји.

Составен дел од форумскиот дел на трговската мисија беше презентацијата и Q&A сесијата за инвестициските можности достапни во нашата земја од страна на членови на Кабинетот на Вицепремиерот за економски прашања во Владата на Република Северна Македонија.

Во рамки на Трговската мисија се организираа директниB2B средби меѓу компании од Грција и Северна Македонија кои дејствуваат во неколку различни сектори и се оствари посета на компаниите Пивара и Arc Automotive во состав наТИРЗ Бунарџик.

Поврзани соддржини

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…
Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за поголема имиграција

Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за…

„Ни требаш“, вака германскиот министер за економија Роберт Хабек (Хабек) регрутира квалификувана…
На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата и забраната за увоз во Европската унија

На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата…

Ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено…
Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на нафтата, дури и ако го намалиме производството

Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на…

Русија нема да извезува нафта што е предмет на ограничување на цената…
ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј е вклучен на мрежа вчера во 17:52ч и произведува електрична…
Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок тарифите даваат ефекти

Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок…

Скопје, 4 декември 2022 (МИА) – Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле…
УЈП со голема заштеда на струја

УЈП со голема заштеда на струја

Управата за јавни приходи во месец октомври, потроши за 28 %, помалку…